Amerika, Siyahi Trans Bireyler İçin Ayağa Kalktı!

 Amerika, Siyahi Trans Bireyler İçin Ayağa Kalktı!
Digiqole ad

ABD’de yüzbinlerce kişi, siyahi trans bireylerin maruz kaldığı ayrımcılığı protesto etmek için ülke çapında yürüyüşler düzenledi. Geçtiğimiz hafta sonu normalde Pride yürüyüşleri yapılması beklenirken, LGBT’ler ve dostları birlik olup birçok bölgede yürüyüş düzenledi.

Trump yönetimi, trans bireylere karşı ayrımcılığı önleyen ‘Affordable Care Act’ isimli bir yasayı kaldırınca, ülke çapında bu hareketi protesto eden yürüyüşler başladı. Duyuru, Pulse isimli gece kulübünde yaşanan olayın 4. yılında yapıldı. Gece kulübünde birçok LGBT silahlı saldırıya uğramıştı.

Geçtiğimiz hafta sonu Brooklyn, Los Angeles, Boston, Salt Lake City, El Paso, Chicago ve Washington D.C.’de protestocular sokaklara döküldü ve yapılmakta olan ırkçılığı kınadı.

İnsan Hakları Kampanyası’na (HRC) göre, ABD’de trans bireylere karşı saldırılar çok olsa da bu saldırıların büyük bir kısmını siyahi trans bireylere karşı yapılan saldırılar oluşturuyor.

Geçtiğimiz hafta Pennysylvania ve Ohio’da iki trans birey öldürüldü. Bu saldırılara ek olarak bu ayın başlarında bir polis memuru, siyahi bir transseksüel erkeği silahla vurdu.

New York’ta binlerce protestocu Brooklyn Müzesi’nin önünde toplandı ve birlikte trans, biseksüel, Pride ve “All Black Lives Matter” bayraklarını salladı.

Aynı zamanda Boston’da binlerce protestocu yürüyüş yaparak polis şiddetinin durması için çağrıda bulundu.

Transgender Emergency Fund of Massachusetts’in baş müdürü Chastity Bowick, Boston’s NBC10 ile röportajında,

“Bu saygısızlıktır. Çok uzun bir yolumuz var. İnsan gibi davranılmamız gerekiyor,” dedi. “Polislerle olan geçmişim muhteşem değil. Yedi yıl önce korkunç bir ilişkiden kendimi kurtarmaya çalışırken polisi aradığımda hiç oralı olmadılar.” Dedi.

Chicago’da yapılan “Drag March for Change” ise yine aynı şekilde binlerce protestocuyu sokağa döktü. Etkinlik, siyahi LGBT’ler tarafından düzenlendi.

LGBT topluluğundan ve siyahi bir birey olan Rachel Alder,

“Değiştiremeyeceğim veya seçemeyeceğim özelliklerimi savunmak ve bunun için mücadele etmekten yoruldum,” dedi. “Bunun artık durması gerekiyor!”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

80 Paylaşımlar
Paylaş80
Tweetle
Paylaş
Pin