Size Zaman Kaybettiğinizi Asla Düşündürtmeyecek 13 Gay Filmi

 Size Zaman Kaybettiğinizi Asla Düşündürtmeyecek 13 Gay Filmi
Digiqole ad

Gay karakterler ve hikayeler ile dolu tonlarca film var. Fakat bunların kaçı izlemeye değer? Açıkçası, çok azı.

Ucuz senaryolar, kötü tiplemeler, üstünkörü betimlemeler… Aklınıza gelebilecek her türlü kalitesizliğin olduğu filmler ile dolu bir arşivin arasına daldık ve sizin için gerçek anlamda izlemeye değer olanları derledik. 

Kahvenizi alın, ayaklarınızı uzatın ve sonraki film geceniz için uygun olan filmi seçin! 

1) Do I Sound Gay?

Kickstarter sayesinde hayata geçmiş belgesel, gay erkeklere dair stereotipleri ve önyargıları anlatıyor. David Thrope imzalı yapımda,  Savage, David Sedaris, Tim Gunn, George Takei ve Margaret Cho gibi isimler yer alıyor. 2014 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde en iyi ikinci belgesel ödülünü alan ve Rotten Tomatoes skoru 84 olan film, izleyen herkeste ufuk açacak cinsten. 

2) Beginners

Başrollerinde Ewan McGregor ve Christopher Plumber’in olduğu film, Oliver adlı bir adamın babasının ölümüne olan tepkisini anlatıyor. Ölen baba Hal, bir ilişkiye başlamak üzere iken gay olduğunu farkeden bir figür. Film, 2011 yılında Gotham Ödülü’ne layık görülmüş ve Christopher Plumber’a bir altın küre kazandırmıştı. 

3) A Single Man

Christopher Isherwood romanından etkilenilerek yazılmış filmin başrolünde Colin Firth yer alıyor. George Falconer karakterini canlandıran Firth, oyunculuğu ile büyülüyor. Falconer ise 1960’ların Los Angeles’ında yaşayan bir profesör ve bir yandan partneri Charley’nin ölümünün yasını tutuyor. Firth, filmdeki performansı sayesinde altın küre, Akademi Ödülü ve Aktörler Birliği’nin en iyi Aktör ödülüne aday gösterilmişti. 

4) Tab Hunter Confidential

Hollywood’un yıldız isimlerinden şarkıcı ve aktör Tab Hunter, bir çok kadının kalbini çalmış olabilir fakat bir sırrı vardı. Eşcinsel olan ve bunu saklamak zorunda kalan Hunter, bu film için verdiği röportajlarda hayatından hikayeler anlatıyor. John Waters, Clint Eastwood, ve Debbie Reynolds gibi değerli isimlerin de yer aldığı film, Kaliforniya Bağımsız Film Ödülleri’nde en iyi belgesel ödülünü almış, GLAAD Medya Ödülleri’nde ise sıradışı belgesel ödülüne aday gösterilmişti.

5) To Be Takei

Rotten Tomatoes skoru 91 olan film, Start Trek’in sembol imsi ve LGBT aktivisti George Takei’nin hayatını ele alıyor. Aslında tanıtım için bu kadarı yeterli, çünkü filmi kelimeler ile anlatmak imkansız! Herkesin izlemesi gereken bu yapımı özellikle Star Trek hayranları kaçırmamalı. 

6) Eastern Boys

Fransız yapımı olan drama, Ukraynalı bir göçmen olan Marek’in hikayesini anlatıyor. Marek, arkadaşları ile beraber sokakların sahibiyken beklenmedik bir şekilde ellilerindeki iş adamı Daniel ile tanışıyor ve bu tanışıklık bir ilişkiye dönüşüyor. Göç, cinsellik ve güç oyunu gibi temaları başarılı bir şekilde işleyen filmin Rotten Tomatoes skoru 89 ve Venedik Film Festivali’nde en iyi film ödülüne layık görüşmüştü.

7) The Way He Looks

Brezilya draması olan The Way He Looks, kör bir genç olan Leonardo’yu ve okul arkadaşı Gabriel’e duyduğu aşkı anlatıyor. Rotten Tomatoes skoru 92 olan ve bugüne dek birkaç ödüle layık görülen film, FIPRESCI Ödülleri’nde en iyi film ve en iyi LGBT film ödüllerini almıştı. 

8) 4 Moons

Meksika yapımı film, 88. Akademi Ödülleri’nde izleyici ile tanışmıştı. Dört farklı aşkı dört farklı bakış açısı ile inceleyen film, Rotten Tomatoes’ta 85 puana sahip. 

9) Stranger by the Lake

“Garip” filmlerden hoşlanıyorsanız bu erotik korku tam sizlik. Fransa’nın bakir kıyılarında yazlarını geçiren Frank, Michel ile tanışıyor ve aşık oluyor. Günlerini güzel bir şekilde geçiren ikili, beklenmedik bir anda civarda gerçekleşen bir cinayetin baş şüphelileri konumuna düşüyor ve… Gerisi izleyenlere kalsın 🙂 Rotten Tomatoes’ta 93 puana layık görülen film, 39. Sezar Ödülleri’nde Pierre Deladonchamps’a, en iyi gelecek vaadeden aktör ödülünü kazandırmıştı. 

10) Weekend

Weekend, ana karakterler olan Russell ile Glen’in bir cuma akşamını ve sonrasındaki 48 saatini anlatıyor. Roger Ebert’in “akıllı, hassas ve farklı” olarak nitelediği film, Rotten Tomatoes’ta 95 puana sahip. 

11) We Were Here

1980’lerin San Francisco’sunu ve o dönem ki AIDS salgınını ele alan belgesel, izleyenlere farklı bir bakış açısı sunuyor. İki partnerini de AIDS sebebiyle kaybeden ressam Daniel Goldstein, cenazelere çiçek götüren Guy Clark ve eşcinsel erkeklere danışmanlık yapan Ed Wolf gibi isimlerle röportajların yer aldığı film, Rotten Tomatoes’ta 100 puana sahip. 

12) How to Win at Checkers (Every Time)

Josh Kim’in yönetmenlik kariyerinin ilk ürünü olan 2015 yapımı drama, 88. Akademi Ödülleri’ne yabancı dilde en iyi film ödülüne aday gösterilmişti. Film, 11 yaşındaki yetim Oat’ın ve gay kardeşinin Tayland’daki askere alım sürecinde yaşadığı zorlukları anlatıyor.

13) Call Me by Your Name

Profesör olan babasının asistanına aşık olan bir genci anlatan film, bu sene vizyona girdi. Tonlarca ödül toplayan ve müthiş bir heyecan dalgası yaratan film, Rotten Tomatoes’ta 95 puana sahip. 

2 Comments

    Avatar
  • Alex strangelove ve love, simon filmlerini izleyip onları da listeye eklemeniz gerektiğini düşünüyorum. Güncel ve çok lezzetli filmler.

      Avatar
    • Her iki film de bu sıralamaya girebilecek kalitesıralakınından bile geçmiyor ne yazık ki.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

46 Paylaşımlar
Paylaş46
Tweetle
Paylaş
Pin