Son Anket: Avustralya’nın Eşcinsel Evlilik Oylamasından Büyük Bir “Evet” Çıkacak!

 Son Anket: Avustralya’nın Eşcinsel Evlilik Oylamasından Büyük Bir “Evet” Çıkacak!
Digiqole ad

Avustralya’nın tarihi eşcinsel evlilik seçimlerinde oylama kapandı.

Anketler, ülkenin posta yoluyla evlilik konusunda verdiği oylamada yaklaşık 13 milyon Avustralyalı’nın oy kullandığını tahmin ediyor. Bu da yaklaşık olarak Avustralya vatandaşlarının %78.5’inin oy kullandığını gösteriyor.

Sayım başladığında Guardian Australia’nın yaptığı son bir anket, “evet” oyunun çıkacağını ve sonuçların 15 Kasım’da açıklanacağını öngörüyor.

Ankete göre, oy kullananlardan% 64’ü “Evet” derken %31’lik kısmın “Hayır” oyu kullandığı düşünülüyor.

Oyların ilk yayınlanmasından sonra yapılan tüm kamuoyu araştırmaları, %55 ile %66 arasında değişen oranda “Evet” oyu çıkacağını belirtti.

Kampanya; eşcinselleri, çocuk istismar eden kişilere kıyasla daha tehlikeli bulan posterler de dahil olmak üzere “Hayır” kampanyasındaki homofobik saldırılardan rahatsız oldu.

Muhalefet İşçi Partisi Genel Sekreteri Bill Shorten, kampanyanın LGBT karşıtı bağnazlığı meşrulaştıracağı konusunda uyardı.

Eşitlik Kampanyası’ndaki Tiernan Brady, eşitlik kampanyacılarının “bu argümanı güvenle kazandığına” inandığını söyledi.

“Sanırım Avustralyalılar bunu gördüler … Bence halk, fikirlerini yükseltti.”

Bununla birlikte, ulusal posta yoluyla zafer elde edilmesi, Avustralya’da herhangi bir yasa değişikliği yapılacağı anlamına gelmiyor.

Seçim, yalnızca evlilik yasasını Avustralya hükümetine değiştirip değiştirmeme konusundaki kararlarını bırakarak tavsiye niteliğindedir.

Başbakan Malcolm Turnbull eşcinsel evliliği destekliyor, ancak sağ kanat hükümetinin birçoğu bu harekete karşı davranıyor.

Turnbull; sonuçlar “Evet” çıkar ise, eşcinsel çiftlerin 2018 yılının sonuna kadar evlenebileceğini daha önce belirtmiş ancak uzmanlar bunun çok düşük olasılıklı olduğunu söylüyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin