Söz Konusu Gay Erotizmi İse Bu Sergiyi Görmelisiniz!

 Söz Konusu Gay Erotizmi İse Bu Sergiyi Görmelisiniz!
Digiqole ad

Bugünlerde panoları süsleyen David Beckham ve David Gandy’nin iç çamaşırlı fotoğrafları ya da bütün bir Fransız Ragbi takımının çıplak fotoğrafları olan takvimler gösteriyor ki, çıplak erkeklerin fotoğraflarını çekmek oldukça kolay.

Ama bu eskiden böyle değildi.

1967’den önce İngiltere’de, çıplak erkeklerin önden çekilmiş boydan fotoğraflarını yayınlamak neredeyse imkansızdı. Homoerotik ya da pornografik görüntülerden bahsetmiyoruz bile. Bu tabu erekte olmamış basit çıplak erkek fotoğraflarını da kapsıyordu.

Kraliçe’nin posta servisiyle birlikte çıplak fotoğrafınızı göndermek sizi mahkemeye çıkartabilirdi. Torbanızı belli edecek fotoğraflar sizi hapse sürükleyebiliyordu.

Şimdilerde ise yeni bir Londra sergisi, zamanının fotoğrafçılarının yasaklardan sıyrılmak için bodybuilding sporunu nasıl kullandığını gözler önüne seriyor.

Genital bölgeyi belli edebilmek için ellerinden geldiğince pozlara seksilik kattılar, sunumu cinsiyetsizleştirdiler, dergi bastılar ve kıyafetler tasarladılar. Kasten alternatif bir eşcinsel öz imajı yarattılar.

İngiliz fotoğrafçılardan biri olan Vince, Carnaby Street’te bu talebi karşılamak için fotoğrafları ile öncülük etti. Athletic Model Guild ya da Scott of London gibi stüdyoların bu ateşli fotoğrafları bu zamanda bile oldukça çekici gözükse de, o zamanlarda fotoğrafçıları hapse sürüklüyordu.

Londra Meiner Galeri’de 12 ağustosa kadar gösterimde olacak Model Men, 64 sayfalık bir baskıyı da beraberinde getiriyor. Bu baskı şu an yaşlı hallerinde bile bu deneyimleri hakkında konuşmaktan çekinen eski fotoğrafçıların çalışmalarını gözler önüne seriyor.

Galerinin sahibi sanatçı Guy Burch, 1967 hareketinin 50. yıl dönümünde bu hareketin aslında seks ile alakalı olduğunun unutulacağından korkuyordu.

Burch, seks ve sanat üzerindeki kuralların kısıtlamalarla paralel ilerlediğini, bu eski sanatçıların çalışmalarının ne kadar ilerlediğimizi göstermekte oldukça etkili olduğunu söyledi.

Kendisi sergisinde eski çalışmalarla karşılaştırma yapılabilmesi için çağdaş çalışmalara da yer verdi. Yakın zamanda hayatını kaybeden fetiş fotoğrafçısı Sly Hands’in çalışmaları ve 1950’lerin aşırı İngiliz fotoğrafçısı Basil Clavering’in çalışmaları da sergide yer alıyor.

Zaman dünyaya güzel şeyler getirdi ve Clavering’in çalışmaları şu an Avustralya’daki çikolata kutularının üstünde yer alıyor. Bu da “yemek için oldukça güzel gözüküyor” cümlesine yeni bir anlam katıyor.

Model Men, Londra Menier Galeri’de 12 ağustosa kadar sergilenecek. Giriş ise bedava!

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin