fbpx   .  

Syriza’nın LGBT Toplumuna Vaatleri

Yunanistan’da dün gerçekleşen genel seçimleri yüzde 35’ten fazla oyla radikal sol parti Syriza kazandı. Syriza, seçim öncesi aralarında Bölgesel Ağ üyesi Atina Pride ve Selanik Pride’ın da olduğu 8 LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) örgütünün sorularını yanıtlayarak LGBT toplumuna vaatlerini açıklayan ilk parti oldu.

İşte Syriza’nın Yunanistan LGBT toplumuna bulunduğu vaatler:

Eşit evlilik

 

Syriza’nın kuruluş konferansında alınan karara göre, Syriza eşcinsel çiftler için evliliğin tam ve eşit haklarla kurumsallaşmasını desteklemiştir ve bu duruş değişmemiştir. Ancak evlat edinme konusunda önceden belirlenmiş ortak bir karar bulunmamaktadır. Syriza olarak evlat edinmenin genel çerçevesinin sorunlu olduğuna inanmaktayız. Halihazırda revizyon ihtiyacı hakkında konuşmaya başladık. Bu bağlamda eşcinsel çiftlerin evlat edinme meselesini incelemekteyiz.

Cinsiyet kimliğinin ameliyat şartı aranmaksızın tanınması

Cinsiyet kimliğinin Yunan devleti tarafından tanınması ve translara belgelerinin cinsiyet geçiş ameliyatı şartı aranmaksızın verilmesi yönündeki ihtiyaç, ülkemizdeki LGBT toplumunun çok önemli meselelerinden biridir ve bizim temel vaadimizdir. Bunun bir öncelik olduğuna inanmaktayız.

Yasal değişiklik

Temel duruşlarımız arasında cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması bulunmaktadır. Bu bağlamda, cinsel kimlik temelinde ayrımcılığa ilişkin hükümlerin açık olduğu bir yasal çerçeve değişikliği temel vaadimizdir.

Öğretmenlere eğitim

Öğretmenlere ve okul çalışanlarına yönelik uygun eğitimler verilmesi, okulların düzgün işleyişi ve tüm kimliklerin saygı gördüğü bir okul ortamının temin altına alınması için temel şartlardan biridir. Bu doğrultuda, Syriza okul çalışanlarını bilgilendirmeye ve eğitmeye yönelik önlemlerin alınmasını ve öncelikli olarak insanları bilgilendirmeye ve ayrımcılıkla etkili mücadeleye yönelik bir medya kampanyası oluşturulmasını hedeflemektedir.

Nefret suçları

Yeni ırkçılık karşıtı yasanın nefret söylemine karşı hükümlerinin etkili bir biçimde uygulanması, ülkemizdeki homofobik saldırı ve nefret suçlarıyla mücadele için yapılması gerekenlerin en azıdır. Syriza, bu hükümlerin uygulanmasını desteklemektedir ve ilgili yapılarla işbirliği halinde yasal çerçeveye uyumlu hale getirilmesini temin altına alacaktır.

Cinsel eğitim

Zorunlu eğitim müfredatında uygun eğitimi almış öğretmenler, modern kitaplar ve her türlü cinsel ifade ve cinsiyet kimliğine gönderme yapan cinsel eğitimin yer almasının ülkemizdeki homofobiyle mücadelede hayatî olduğuna inanmaktayız. Bu doğrultuda çalışmayı ve özel önlemler almayı vaat ediyoruz.

Kaynak: Kaos GL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.