fbpx   .  

Tarih Yazan Gay Yüzme Kulübünün Hikayesi Film Oldu

Takvim 1982’yi gösterirken, bir grup Los Angeleslı atlet, ilk Gay spor yarışması için bir takım kurdu. Fakat bir çok çevre tarafından çabaları hor görüldü. Grubun hikayesi, bugünlerde yeni bir filmin konusu oldu.

Light in the Water, LGBT bireylerin aile ve arkadaşlık kavramına yeni bir anlam kazandıran WH20 kulübünün hikayesini anlatıyor.

Yönetmeni Lis Bartlett olan film, gay sporculara karşı olan önyargıları ve karşılaştıkları zorlukları gözler önüne seriyor. 

 

 

Film, Adam Rippon veya Tom Daley gibi günümüz gay sporculara baktığımızda gördüğümüzden çok daha farklı bir dünya çiziyor. 

Film boyunca, yöresel rakiplerden görülen muamele ve bir çok kulübün duyduğu ‘AIDS kapma’ korkusundan bahsediliyor. O kadar ki, bir defasında ‘AIDS riskini azaltmak için’ yüzme suyuna ekstra klor ilave ediliyor. 

Morri Spang, kulüp için el ilanları dağıtması sebebiyle işinden kovulduğu günleri anlatıyor.

Bütün bu üzücü anların yanında, film aynı zamanda ilham ve güç veren güzel anlar da barındırıyor. Özellikle, düzenlenen ilk Gay Oyunları’nda kazanılan birincilik bunların arasında geliyor.

“Bir pride havası vardı.” diyor bir üye. “Gay ve yüzme takımında olmayı kutluyor gibiydik.”

Kulübün hedefi sadece norm kabul edilen şeyler değil, aynı zamanda dünya rekorlarıydı da. 1994’te James Ballard, 100 metre sırtüstü yüzmede dünya rekoru kırdı.

“Jim Ballard’ın rekor kırmasını beklemiyorduk.” diyor Spang.

“Nereden nereye… Sadece gay ve lezbiyen olarak yüzmeye çalışırken dünya rekorlarına.”

Film, Viacom’un ABD LGBT ağında 19 Temmuz’da yayına girdi. Dünya genelindeki yayın tarihi ise henüz açıklanmadı. 2018 Gay Oyunları ise 4-12 Ağustos arasında Paris’te düzenlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.