Tarihi An! Biliminsanları HIV İle Enfekte Olmuş Hücreleri Temizleyebildiklerini Açıkladı!

 Tarihi An! Biliminsanları HIV İle Enfekte Olmuş Hücreleri Temizleyebildiklerini Açıkladı!

Matthew Marsden

Digiqole ad

Biliminsanları  HIV ile enfekte olmuş hücreleri tamamen temizleyebildiklerini açıkladı. Bu, HIV tedavisinde önemli bir adım.

EurekaAlert’in haberine göre, Paris’teki Institut Pasteur araştırmacıları “CD4 T lemfositlerindeki aktivitenin karakteristiğini çözdü”. Bu, HIV virüsünün enerji üretme sürecine dair fikir edinilmesi anlamına geliyor.

Antiretroviral tedavi, HIV’nin yayılmasını ve çoğalmasını engelliyor fakat tamamen yok edemiyor. Virüs, esas hedeflediği yerde yani CD4 T lemfositlerinde kalmaya devam ediyor.

Yayınlanan raporda araştırmacılar, HIV hücrelerini tamamen yok edebiliyor olmayı oldukça önemli görüyor ve kalıcı bir tedavinin kritik basamağı olarak değerlendiriyor.

Teoriye göre, eğer virüs yoğunluğu belli bir seviyeyi aşmamışken müdahalede bulunulursa, HIV tamamen yokedilebilir.

Haber ise zamanlama olarak manidar. Daha bir kaç hafta önce Trump hükümeti HIV tedavisi için hayati bir önem taşıyan fetal doku araştırmalarını sessiz sedasız durdurmuştu.

1 Comment

  • […] Bilmeyenler için, HIV bağışıklık sistemini zayıflatan ve kişinin diğer hastalıklara karşı savunmasız kalmasına sebep olan bir virüs. Fakat HIV pozitif olan bireyler de, düzenli ilaç kullanımı ile uzun ve sağlıklı bir hayat sürebilir.  […]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin