Tayvan Eşcinsel Evliliği Yasallaştıran İlk Asya Ülkesi Olabilir!

 Tayvan Eşcinsel Evliliği Yasallaştıran İlk Asya Ülkesi Olabilir!
Digiqole ad

Tayvan eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk Asya ülkesi olma yolunda!

Tayvan’da evliliğin kadın ve erkek arasında olması gerektiği hakkında olan yasa değişmek üzere! Parlamento şuanda bu yasanın değiştirilmesi ya da yeni bir yasanın yürürlülüğe sokulması için baskı altında!

Konu bu tarz kararları alma yetkisine sahip Tayvan Yüksek Yargısına taşınması ile başladı. Konu Tayvan’ın en önemli LGBT aktivistlerinden olan Chi Chia-vei tarafından taşındı. 2013 yılında uzun süredir beraber olduğu sevgilisi ile evlenme başvurusu yapmış, ancak yetkililer tarafından kabul edilmemişti. Bunun ardından uzun süreli ülke çapında bir eşcinsel evlilik desteği kampanyası başlatmıştı. Bu yürüttüğü kampanya sayesinde bir çok Tayvanlı yetkilinin dikkatini çekmiş ve iyi bir kamuoyu oluşturabilmişti.

AFP’ye konuşan Chi, mahkemenin eşcinsel evlilik hakkında pozitif bir karar vereceğinden yüzde yüz emin olduğunu açıklamış. Mahkemenin kararı çıkar çıkmaz da yasanın hızla geçmesi gerektiğini ve de gerekli işlemlerin hızla gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Eşcinsel evlilik uzun süredir Tayvanda en çok tartışılan konu. Geçtiğimiz günlerde de Taipei olmak üzere bir çok şehirde yasa karşıtı homofobik protesto gösterileri düzenlenmişti. Mahkemenin kararı alması ile birlikte, Tayvan eşcinsel evliliğin yasallaştığı ilk asya ülkesi olacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

131 Paylaşımlar
Paylaş131
Tweetle
Paylaş
Pin