Tayvan, Evlilik Eşitliğinin Geldiği İlk Asya Ülkesi Olmak Üzere!

 Tayvan, Evlilik Eşitliğinin Geldiği İlk Asya Ülkesi Olmak Üzere!
Digiqole ad

Tayvan, evlilik eşitliğinin yasa teklifi olarak sunulduğu ilk Asya ülkesi oldu. Söz konusu teklif 21 Şubat günü gerçekleşti.

Yerel haber kaynaklarına göre, yasa mecliste değerlendirilecek ve eğer 24 Mayıs’a kadar teklifi geçersiz kılabilecek başka bir yasa yürürlüğe girmezse, Tayvan evlilik eşitliğinin geldiği ilk Asya ülkesi olacak.

Tayvan meclis başkanı, LGBT’ye verdiği destek ile biliniyor. Başkan Tseng-chang, Facebook’tan yaptığı paylaşım ile LGBT hakkındaki düşüncelerini böyle dile getirmişti: 

“Eşcinsellik doğaldır, bir hastalık değildir. Bulaşıcı değildir. Heteroseksüel birini ‘gay yapmak’ diye bir durum söz konusu olamaz.”

Başkan, söz konusu teklifin bir an önce yasaya geçmesini dilediğini belirtti. 

“Ayrıca heteroseksüel, gay, kim olursanız olun, herkese aynı ülkede yaşadığımızı hatırlatmak isterim.”

“Tayvan’ı dostluk ve sevgi ülkesi yapmak bizim elimizde. Herkesin bir diğerini içten bir şekilde kabul etmesini bekliyorum.”

Kasım ayında yapılan referandumda halkın %72’si evlilik eşitliğine karşı çıkmış, fakat yargıç Lu Tai-lang referandumların her karara etki etmek zorunda olmadığını dile getirmişti. 

Tseng-chang, Facebok’taki gönderisinde kullandığı ifadeleri yaptığı basın açıklamalarında da yineledi. Başkan, referandumun sonucuna saygı duyulması gerektiğini belirtse de son kararın yüksek mahkemeye ait olduğunu hatırlattı. 

20 Şubat günü Tayvan devlet başkanı Tsai Ing-wen de Facebook’tan bir açıklama yayınladı:

“Evlilik eşitliği konusunda herkesin görüşü farklı olabilir fakat bir kesimin haklarını korumak adına bir uzlaşmaya varmak zorundayız. “

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin