Tayvan, Asya’nın İlk Eşcinsel Sanat Sergisine Ev Sahipliği Yapacak

 Tayvan, Asya’nın İlk Eşcinsel Sanat Sergisine Ev Sahipliği Yapacak
Digiqole ad

Geçtiğimiz mayıs ayında Tayvan eşcinsel evliliğin yasal olduğu ilk Asya ülkesi olmuştu. Şimdiyse Tayvan’daki bir sanat müzesi Asya’nın ilk LGBT temalı sanat sergisine ev sahipliği yapacak.

Başkent Taipei’deki Modern Sanat Müzesi dünyanın dört bir yanından 22 Çin kökenli sanatçının 50 eserini sergileyecek. Serginin adı “Spectrosynthesis- Asian LGBTQ Issues and Art Now.”

Müzenin yöneticisi Sean Hu serginin amacının Asya’da LGBT deneyimlerine karşı farkındalık yaratmak ve hoşgörüyü artırmak olduğunu belirtti. “Eserler Çin LGBT topluluğunun maruz kaldığı sorunları ve hayat hikayelerimizi temel alıyor.

Sergide son elli yıldan eserler gözler önüne sunulacak ve resimden video sanatına birçok sanat formunu görmek mümkün olacak.

Sergi iki yıldır yapım aşamasında olsa da serginin bitişi Asya’nın en eski sanat fuarı olan Art Taipei ve Asya’daki en büyük onur yürüyüşü olan Taiwan Pride’a denk gelecek.

Sergi halka açık alanda gerçekleşecek çünkü ziyaretçi kitlesini yalnızca sanatçılar ya da LGBT bireylerle kısıtlamak yerine, serginin her kesime hitap etmesi isteniyor. Bir sonraki hedef ise serginin Hong Kong, Japonya, Kore ve hatta Çin gibi Asya’nın diğer bölgelerine de taşınması.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin