Tayvanlı Gay Baba ‘Oğullarımın Ayrımcılığa Maruz Kalarak Büyümesini İstemiyorum..’

 Tayvanlı Gay Baba ‘Oğullarımın Ayrımcılığa Maruz Kalarak Büyümesini İstemiyorum..’
Digiqole ad

Dünya, eşcinsel evliliği yasallaştırmak için büyük adımlar atan ilk Asya ülkesi olan Tayvan’ı izlerken, Tayvanlı eşcinseller de yaşadıkları hikayelerini paylaşıyor, eşit evliliğin ve hakların, neden daha tatmin edici ve güvenli bir yaşam sürmeleri için hayati bir önem taşıdığını anlatıyorlar.

Jay Lin, 6 aylık ikiz erkek çifti babası olan eşcinsel bir Tayvanlı. The News Lens için yazdığı bir makalede, kendi ailesini kurma çabalarını, neden daha kabul edilebilir bir toplum için mücadele ettiğini, ve çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olabilmesi için nelerin değişmesi gerektiğini anlattı.

Lin, bebeklerini Amerikalı bir vekil vasıtasıyla kucağına aldığını söylüyor. ‘Çünkü Tayvan’da yasal değil’ diye de ekliyor. 

‘Ve böylece ikizlerim yasal olarak Güney Kaliforniya’da doğdu.’

gaydad_taiwan-194x300

Aynı zamanda Lin, ‘Bebek Sahibi Erkekler’ adlı konferansta konuşmak için sık sık San Francisco’ya uçtuğunu söylüyor.

‘Bilgilerimi ve deneyimlerimi paylaşmak, diğer eşcinsel babalar ile konuşmak, ve onlara destek vermek için gittiğim bu konferanslarda, daha küçük, az ve paylaşmaktan korkan babalar bekliyordum, ama kapıyı açtığım anda, karşımda yüzlerce farklı ırk, din ve etnik yaş gruplarından babaları gördüm. Açıkçası böyle bir tabloyla karşılaşacağımı asla düşünmemiştim.’

Tayvan’a geri dönen Lin, kendi çevresinde 100’den fazla eşcinsel ailenin yer aldığı, bir eşcinsel ebeveyn grubu buldu. Bu grupta, Kuir erkekler ve onun gibi ebeveynlik yapan kadınlarla tanıştı.

‘Evlilik eşitliği ve kabulü için verilen mücadele, artık sadece bizim değil, gelecek kuşağımız içinde önemli’

Lin, eşcinsel ebeveynleri fiilen ‘uygun olmayan’ veya ‘doğal olmayan’ anne-babalar olarak gören ve reddedenlerin, aslında ‘henüz bizden biriyle tanışmamış’ insanlar olarak nitelendiriyor.

‘Diğer ebeveynler gibi bizlerde çocuklarımızı koşulsuz şartsız seviyoruz. Sadece tek farkımız, çocuklarımızın ayrımcılığa maruz kalarak büyümesini engellemek, daha güvenli ve sağlıklı ortamlarda yetişmelerini sağlamak için mücadele veriyor olmamız.’

Jay Lin, eşcinsel ebeveynlerin, heteroseksüel ebeveynlerin sahip olduğu hakların aynısına sahip olmasını istiyor. Örneğin hem anne, hem babanın adlarıyla hastane formlarını doldurabiliyor olmaları.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

33 Paylaşımlar
Paylaş33
Tweetle
Paylaş
Pin