Tayvanlı Halk, Yüzde 55’e Karşı, Yüzde 37 İle, Eşcinsel Evliliğini Destekliyor. Fakat Son Karar Ne Olacak?

 Tayvanlı Halk, Yüzde 55’e Karşı, Yüzde 37 İle, Eşcinsel Evliliğini Destekliyor. Fakat Son Karar Ne Olacak?
Digiqole ad

Tayvanlı Milletvekilleri Evlilik Eşitliğini Destekleme Yasaları Üzerinde Çalışıyor

Tayvan’ın Taipei şehrinde, Su Shan ve eşi 5 aylık ikizlerini yetişirdi, ancak kadınlardan sadece biri yalnızca kızların yasal ailesi olarak geçiyor. Tayvan, Asya’da eşcinsel evlilikleri yasallaştıracak ilk yer gibi gözüküyor olması yakında değişebilir! 

22-40355401_-_29_10_2016_-_taiwan_lgbt_parade

35 yaşındaki yazılım mühendisi Su, ” Şimdi eğer çocuğa bir şey olursa, diğer eş bir yabancı olarak gözükecek.” dedi. Buna karşılık yasal olarak diğer eş de çocukların ailesi olarak tanınırsa, hukuki tıbbi ve eğitim alanında karar alma hakkı olacaktır.”

Tayvanlı hukukçular, şu anda eşcinsel evlilik eşitliğine destek yasasının üç bendi üzerinde karar vermeye çalışıyorlar. Aynı zamanda ilk kadın Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, eşcinsel evliliğini destekleme sözü vermişti.

Tayvan LGBT Aile Hakları Savunuculuk sözcüsü olan Tseng Yen Jung, 20 ve 29 yaş arasındaki Tayvanlıların, yaklaşık yüzde 80’i, eşcinsel evliliğini desteklediğini söyledi. Tayvan’ın United Daily News’te, halkın yüzde 55’e karşı, yüzde 37 ile, eşcinsel evliliğini desteklediği, dört yıl önce yapılan bir araştırmada ortaya çıkmıştı.

Tayvan’da yaşayan yaklaşık 23 milyon Budist ve geleneksel Çin halkı, cinsel yönelim ya da eşcinsel evlilik konusunda asla katı değiller.

Yine de eşcinsel evlilik konusunda bireyler, hala cinsiyet rolleri ve evlenip çocuk sahibi olma konusunda güçlü bir baskının, ve geleneksel algıların üstesinden gelmek zorunda kalıyor.

Washington merkezli LGBT hakları savunuculuğu grubunun, İnsan Hakları Kampanyasına göre, Tayvan son 15 yıl içinde Kanada, Kolombiya, İrlanda, ve Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte, eşcinsel evliliği yasal olarak kabul edebilirdi. Fakat Tayvan yine de, eşcinsel ilişki yasağının devam etmemesiyle, Asya ve Orta doğu ülkeleri arasında bir istisna olmayı başardı.

İktidardaki Demokrat İlerleme Partisi milletvekili Yu Mei-nu ’’Bu insan haklarının tarihi için büyük bir adımdır” dedi. “Tayvan bunu aşabilirse, öteki Asya ülkeleri için bir rol model olacak.’’

Acaba bu yıl Tayvan’da son karar ne olacak? Asya’da, LGBT birlikteliklerin serbest hale geleceğini görecek miyiz?

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin