Editörün Seçtikleri

Tehditlere Rağmen Gerçekleşebilmiş ‘8’ Onur Yürüyüşü!

GMag
Yazar: GMag

Onur Haftası etkinlikleri, insanların kendini ifade etme şansı tanıması, LGBT hakları için çağrıda bulunulan bir ortam oluşturması ve şuana dek katedilen mesafeyi kutlama imkanı sunması gibi özellikleri bakımından çok önemli. Özellikle de hala daha LGBT’lere karşı şiddet devam ederken.

Dünya’nın bazı bölgelerinde bu tarz etkinliklerin düzenlenmesi dahi imkansızken, kimi etkinlikler de tehditlere maruz kalıyor.

Geçen seneki Uganda yürüyüşü mesela, yürüyüş hükumet tarafından yapılmış resmi bir tehdit sonrasında iptal edilmişti.

Başka bir örnek ise 2011 Moskova onur yürüyüşü ardından mahkemelerin 100 yıllık bir süre için bu tarz etkinlikleri yasaklaması olarak gösterilebilir.

Pekala bu sene tüm tehditlere karşı dimdik durabilen onur yürüyüşleri neredeydi? Hadi bakalım!

Kiev 2017

Tarihler Kiev Onur Haftası etkinliklerinin başlangıcı olan 13 Haziran’ı gösterdiğinde Anti-LGBT prostestocular Kiev’in en merkezi yerinde gökkuşağı bayrağı yakmıştı!

Ukrayna’nın maalesef ki LGBT dostu bir ülke olduğu söylenemez. Her yıl bu tarz etkinlikler sıklıkla tehdide maruz kalıyor. Özellikle Neo-Nazi’lerin tehditlerine maruz kalan Kievliler’in güvenliğini bir kaç senedir polis protestocuları uzaklaştırarak sağlayabiliyor.

Tel Aviv  2017

2017 Tel Aviv Onur Yürüyüşünde ise yüzlerce polis görev almaktaydı. İnternet üzerinden terör tehdidinde bulunan birisi etkinlikten bir gün önce tutuklandı.

20 yaşındaki şüpheli Facebook hesabında şöyle yazmıştı: “Onur yürüyüşüne terör saldırısı düzenlemede kimler benimle?”

2015 senesinde Kudüs’teki onur yürüyüşünde bir erkek saldırıda bulunmuş ve bir genç kızın ölümüne ve de 10’dan fazla yaralıya sebep olmuştu. Neyse ki Tel Aviv’de korkulan olmadı ve Tel Aviv onur yürüyüşü çok güzel bir şekilde tamamlanabildi! 

Beyrut 2017

Bu yıl ortada farklı bir heyecan vardı! Beyrut tarihinde ilk defa bir onur yürüyüşü düzenleyecekti. İslamist gruplar bu konuya tepkisiz kalmadı ve yürüyüşe saldırı düzenleyeceklerini söyleyip insanları tehdit ettiler.

Ancak bu tehditler onur yürüyüşünü engelleyemedi, ve planlandığı gibi çok güzel bir şekilde o gün tarih yazıldı!

Los Angeles 2016

Geçen seneki LA onur yürüyüşü, Pulse Club saldırısı ile aynı gün gerçekleşmişti. LGBT toplulukları ise korkunun ve nefretin yenip onur yürüyüşünün iptal olmasına izin vermedi ve hep beraber eşitlik ve aşk için oradaydılar.

Her şey çok güzeldi ki akşam haberlerinde yayınlanan son dakika insanları bir kez daha ne derece güvende olduklarını sorgulattı. Bir adam onur yürüyüşüne bomba yüklü aracıyla yol alırken yakalanıp tutuklanmıştı! 

Houston 2016

Pulse saldırısının hemen ardından Twitter üzerinden atılan bir tweette, onur yürüyüşünde toplu silahlı saldırı gerçekleşeceği yazıldı. FBI hemen olaya dahil olup tweeti araştırdı ve etkinlik için ciddi güvenlik önlemleri alındı. Etkinlik sorunsuz bir şekilde tamamlanabildi! 

Toronto 2016

Geçen sene yine bir kez daha tehdit internet üzerinden gelmişti. Bir hesaptan silah resmiyle beraber “Hedef ortada, kafirler ölmeyi bekliyor” gibi yazılarla donatılmış paylaşımlar yapıldı. Polis olayı hızla araştırmaya başladı. Organizatörler tehdidin onları yıldırmayacağını açıkladılar. Etkinlik katılımı güçlüydü ve hiçbir şey olmadan etkinlik tamamlanabildi. 

 Ve tabii ki İstanbul Onur Yürüyüşü..

Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’da renklerimiz herkese ve herşeye rağmen uzun yıllardır dalgalanıyor, geçtiğimiz sene alperen ocakları’nın  İstanbul başkanı Kürşat Mican, Üsküdar’da bulunan il binasında basın toplantısı düzenleyerek 26 Haziran’da yapılacağı duyurulan Onur Yürüyüşü’müze engel olacağını söylemişti. Fakat gelin görün ki, kendisini bu açıklamasının hemen ardından gören olmadı! Oradaydık, yine el ele, şarkılarımızla, bağıra çağıra direndik! Her ne kadar polisin sert müdahalesi ile karşılaşmış olsakta, bu yıl yine aynı şeyleri dile getirmek, söylemek, anlatmak için 25 Haziran günü İstiklal’de olacağız.

Yorum Yaz

0 Paylaşımlar
+1
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin