fbpx   .  

Tek Başına Bir Adam

Christopher Isherwood adını ilk Queer Edebiyatı araştırmamı yaparken duymuştum. Önemli bir isim olduğunu o zaman gördüm. Daha sonra Tek Başına Bir Adam (A Single Man)’ın filminin çekildiğini ve başrolünde Colin Firth’ün olduğunu gördüm –ki kendisini çok severim. Ancak beni asıl etkileyen kitabın konusuydu. Orta yaşlarında bir adam – George- hayat arkadaşını –Jim- trafik kazasında kaybetmişti. Ama heyhat hayat devam ediyordu! George’un da hayatta daha yaşayacakları vardı. Ancak aşk bu ya Jim ile yaşadığı acı-tatlı hatıralar onunla birlikte yaşıyordu hep.

George gençlerle iç içe bir edebiyat profesörü. Genç vücutların tazeliği ve hayat karşısındaki toyluğu George’u canlı tutan etmenlerden biri. Bir diğeri de orta yaşlı boşanmış bir kadın olan sevgili dostu olan Charley.

tek-basina-bir-adam_avatarChristopher Isherwood kitapta George karakterinin hayatını ve hislerini çok iyi betimliyor. Öyle ki kitabı okurken George olup hislerine ortak oluyorsunuz. Yer yer gülümsememe, yer yer hüzünlenmeme ve ah çekmeme sebep oldu bu kitap. Isherwood o kadar güzel yazmış ve o kadar ince dokundurmalar yapmış ki edebi zevkiniz bazen doruklara varıyor (en azından bana öyle oldu).

 

Ötekiliğin satır aralarından sızıp içimize kadar işlediği bir konusu var bu romanın. Birçoğumuz sevdiğini kaybettiğinde kahrolur, onu çok ama çok özler, hüzünlenir ve birçoğumuz bu acıya da maruz kalsak yaşamaya devam ederiz. Ancak hayatında bize hazırladığı sürprizli bir son vardır, öyle değil mi?
Gay edebiyatından hoşlanıyor ve Isherwood’un kaleminin tadına bakmak isterseniz bu roman harika bir tercih olacaktır, kesinlikle tavsiye ederim.

Yazar: Em Chainey
Kaynak: Şeker Oğlan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.