fbpx   .  

TikTok, LGBTİ+ İçeriklerle Etkileşime Geçen Kullanıcıları İzliyor!

The Wall Street Journal’ın haberine göre sosyal medya devi TikTok’un LGBTİ+ içeriklerle etkileşime giren kullanıcıları izlediği iddia edildi.

Eski TikTok çalışanları The Wall Street Journal’a, popüler video paylaşım platformunun, kuir içerikle etkileşimleri izlemek için yetkili personel tarafından bir gösterge tablosu aracılığıyla görüntülenebilen bir kullanıcı listesi oluşturduğunu açıkladı.

Toplanan bilgiler arasında TikTok’un LGBTİ+ içerikle etkileşime girenleri tespit etmesini sağlayan kimlik numaraları da yer alıyordu.

 

TikTok, kullanıcı gizliliği ve güvenliğinin platformları için çok önemli olduğunu teyit eden bir basın açıklaması yayınladı: “TikTok’u kullanan kişilerin gizliliğini ve güvenliğini korumak en önemli önceliklerimizden biridir.”

Eski TikTok çalışanları, mevcut verilerin dünya genelinde, özellikle de LGBTİ+ bireylerin artan ayrımcılık ve şiddetle karşı karşıya kaldığı ülkelerde bir “savunmasız kullanıcılar” listesi oluşturabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

 

The Wall Street Journal’ın haberine göre, ABD, İngiltere ve Avustralya’daki TikTok çalışanları 2020 ve 2021 yıllarında üst düzey yöneticilere bu uygulamayla ilgili endişelerini dile getirdi.

Eski çalışanlar, verilerin harici olarak paylaşılabileceğinden veya TikTok kullanıcılarına şantaj yapmak için kullanılabileceğinden korkuyorlardı.

Ancak bir TikTok sözcüsü Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, verilere erişmek ve analiz etmek için kullanılan kontrol panelinin artık kullanılmadığını ve ABD’de neredeyse bir yıl önce silindiğini söyledi.

Muhafazakâr Amerikan Girişim Enstitüsü’nde kıdemli bir araştırmacı ve eski bir istihbarat subayı olan Klon Kitchen, The Wall Street Journal’a belirli LGBTİ+ kişilere ait verilerin nasıl kötüye kullanılabileceğini açıkladı.

Kitchen, “Eğer bir birey bu yönelimini kamuya açıklamıyorsa, teorik olarak bu veriler onu utandırmak için kullanılabilir” dedi. Ya da Çin hükümeti için “bunu manipülasyon bağlamında kullanabilirler” dedi.

Bugün TikTok, platformundaki video türleri ve bunları izleyen kullanıcılar hakkında veri toplamaya devam ediyor. Ancak The Wall Street Journal’a göre, sosyal medya şirketi verilere erişim sağlamak için kullanılan gösterge panelini sildi ve verileri “daha az sayıda yetkili çalışanın” erişebileceği yeni bir ABD birimine taşıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.