fbpx   .  

Tıp Fakültesi, Transseksüellere ‘Bilim’ İçin İşkence Eden Çalışmayı Durdurdu

Araştırmacılar, transseksüellerin şiddetli cinsiyet disforisini tetikleyecek ve sonra beyinlerini tarayacaklardı.

Los Angeles, Kaliforniya Üniversitesi’nde (UCLA) transseksüellerin nörolojisi üzerine tartışmalı bir çalışma, katılımcıların çalışmanın kendisinden zarar görebileceğine dair etik kaygılar nedeniyle askıya alındı.

 

Baş araştırmacı Dr. Jamie Feusner, transseksüellerden daha fazla girdi almak ve “endişelerini daha derinlemesine anlamak, çalışmanın hedefleri hakkında bir diyalog kurmak” için Ulusal Sağlık destekli çalışmayı durdurdu.

Araştırmacıların bunu inşa etmelerine yardımcı olmak için odak gruplarına katılan kişilerin raporlarına göre, çalışmanın cinsiyet disforisinin bir kişinin beyni üzerindeki etkileri hakkında olması gerekiyordu.

Cinsiyet disforisi, bir kişinin cinsiyet kimliğinin doğumda atanan cinsiyetiyle uyumlu olmamasından kaynaklanan rahatsızlığa verilen tıbbi bir isimdir. Deneyim psikolojik olarak acı vericidir ve depresyon, anksiyete, sosyal izolasyon ve artan intihar girişimi riski ile ilişkilidir.

Semel Sinirbilim ve İnsan Davranışı Enstitüsü çalışması, katılımcılarda cinsiyet disforisini tetikleyecek ve ardından durumu daha iyi anlamak için beyinlerini taramak için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanacaktı.

Toplumsal Cinsiyet Adaleti LA İcra Direktörü Ezak Perez, “Bu çalışmanın belirtilen amacı, katılımcıların dar giysili (üniformalı) bedenlerinin ve özellikle de tıbbi cinsiyet değiştirme sürecine erişimi olmayan kişilerin fotoğraflarını çekerek ‘cinsiyet disforisini’ tetiklemektir,” dedi.

“Bu araştırma tasarımı zaten marjinalleşmiş ve savunmasız bir topluluğun ‘disforisini’ tetiklemek için onlarda zihinsel sağlık sıkıntısı yaratmayı amaçlamaktadır.”

Grup ayrıca araştırmanın transseksüellere dönüşüm terapisini zorlamak için kullanılabileceğini söyledi.

“Araştırmacılar, çalışmalarının TGI kişilere yardımcı olabileceğini iddia ediyor, ancak kendi araştırma materyalleri ve yayınları, cinsiyet onaylama tedavisine erişimi kısıtlayabilecek araçlar geliştirdiklerini öne sürüyor,” diyor. Aynı zamanda çalışmanın “Cinsiyet disforisini, anoreksiyayı tedavi edecekmiş gibi tedavi etmek için terapötiklerin yaratılması için kullanılabileceğinden” ve “son derece gözden düşmüş ve tehlikeli dönüşüm terapisi uygulamasını ilerletmek için kapıyı açabileceğinden” bahsediliyor.

California LGBTİ+ Sağlık ve İnsan Hizmetleri Ağı 27 Ocak 2021 tarihli bir mektupta, transseksüel, cinsiyete uygun olmayan ve interseks kişileri araştırmadan uzak durmaya çağırdı ve bunu “zararlı” olarak nitelendirdi.

Grup mektupta, “Trans bireylerin anormal bir vücut imajı durumuna sahip olduğu veya travmatik tepkinin beyin görüntülemesinin eninde sonunda translara “yardım” edebileceği görüşüne itiraz ediyoruz” dedi. “Cinsiyet onaylayan bakıma erişimle ilgili olarak daha fazla kapı bekçiliği ve kısıtlayıcı politikalar ve uygulamalar için kapıyı açabilecek bir tıbbi ‘tedavi’ arayışına işaret ediyor.”

“Trans hayatların saldırı altında olduğu bir zamanda, bu tür araştırmaları yanlış yönlendirilmiş ve tehlikeli buluyoruz.”

Enstitü, Dr. Feusner’ın daha fazla bilgi almak için çalışmayı şu an için gönüllü olarak askıya aldığını söyledi.

UCLA sözcüsü, “Bu çalışmanın nihai umudu, transseksüel, non-binary ve cinsiyet kalıplarına  uymayan kişiler için yaşam kalitesinin iyileştirilmesine ve hormonların beyin üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılmasına yol açmasıydı,’ dedi. “UCLA, kültürel açıdan bilinçli, sosyal açıdan sorumlu, yaşam kalitesini iyileştiren ve kamu hizmeti misyonumuzu ilerleten araştırmalar yapmak için çeşitli topluluklarımızla ortaklığın gerekli olduğuna inanıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.