Trans Boksör İlk Dövüşünü Kazanarak Tarihe Geçti!

 Trans Boksör İlk Dövüşünü Kazanarak Tarihe Geçti!
Digiqole ad

33 yaşındaki Patricio Manuel, profesyonel arenada yer alan ilk trans boksör oldu. Ağır sıklet kategorisinde mücadele eden Manuel, Meksikalı rakibi  Hugo Aguilar’ı mağlup etti.

California eyaletinde bulunan Fantasy Springs Casino’da gerçekleşen maç 12 dakika sürdü. Manuel rakibini nakavt edemese de, topladığı puanlar trans sporcuya galibiyeti getirdi. 

“Erkek fatma” gibi yetiştirildiğini söyleyen Manuel’in hikayesi ise oldukça ilham verici. Lisede kilo vermek için boksa başlayan sporcu 2012’de Olimpiyat denemelerine kadın olarak katılsa da omuz sakatlığı nedeniyle bırakmak zorunda kaldı. 3 ay sonra ise dönüşüm sürecine başladı. 

Annesini süreç hakkında bilgilendiren trans sporcu, ailesinden tam destek aldığını belirtti. Manuel’in annesi Los Angeles Times’a verdiği röportajda aşağıdaki ifadeleri kullandı.

“Neyi yapmayı seçerse %100 desteklerim. Benim için mühim değil. O’nun mutlu olmasını istiyorum.

Manuel hormon tedavisi ve başarılı ameliyatından sonra kariyerine devam etmeye hazır olsa da, koçu ve menajeri tarafından reddedildi. Hatta üç rakibi bile, trans olduğu için Manuel ile dövüşmek istemedi.

Yine de yılmayan ve arenaya dönmeye kararlı olan sporcu, Olimpik boksör Oscar De La Hoya’nın şirketine kayıt oldu ve hedefine ulaştı. 

Rakibi Aguilar ise Manuel’in trans kimliği hakkında sportmenliğe yakışır cinsten ifadeler kullandı.

“Saygı duyuyorum. Benim için bir şeyi değiştirmiyor. İkimiz de kazanmak istiyoruz ve ikimiz de mücadele edeceğiz.”

Boksta tarihe geçmiş olsa da dövüş camiasındaki tek trans Manuel değil. MMA dövüşçüsü Fallon Fox 2013’de trans olduğunu açıklamıştı. Fox, kariyeri boyunca beş maç kazanmıştı. 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin