fbpx   .  

Trans Evinde Psikiyatrik Destek Dönemi Başlıyor

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği öncülüğünde üç yıl once kurulan Trans Evi’nde kalan LGBTİ’lere yönelik bireysel ve grup psikoterapisi desteği başlıyor.

İhtiyaç sahibi ve mülteci LGBTİ’lerin konakladığı Trans Evi’nde Psikiyatrist Dr. Ardıl Bayram Şahin’in yürüteceği bireysel ve grup psikoterapi hizmeti verilecek.

Psikoterapi hakkında süreçle ilgili bilgi vermek amaçlı Trans*Evi’nde Psikoterapist Dr.Ardıl Bayram Şahin ve İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen tanışma toplantısına Türkiyeli transların yanı sıra mülteci LGBTİ’ler katıldı.

 

Psikoterapi odasında gerçekleşecek görüşmeler, iki haftada bir gerçekleşecek. Şimdilik sadece Trans Evi’nde kalanların faydalanacağı bu hizmetin önümüzdeki süreçte İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği öncülüğünde dışarıdan başvuruları da kapsaması planlanıyor.

Dr. Şahin: LGBTİ’ler hasta ediliyor!

LGBTİ’lerin psikiyatrik olarak sık rastlanan depresyon, anksiyete bozuklukları ve intihar girişimlerinin giderek daha da gözle görülür olduğunu belirten, Dr.Şahin Ruh Sağlığı profesyonellerinin LGBTİ’lere yönelik LGBTİ pozitif bir yaklaşım sergilemelerinin gerekliliğine vurgu yaptı.

Dr.Şahin “LGBTİ’ler hasta değiller, ama ‘hasta’ ediliyor. Bunu çalışmalar da gösteriyor. Yapılan çalışmalar depresyon, anksiyete bozukluğu gibi ruhsal hastalıklar ve intihar girişimleri heteroseksüellere göre LGBTİ’lerde 2-3 kat daha sık görüldüğünü gösteriyor. Bunun için ruh sağlığı profesyonelleri bu çalışmaları da göz önünde bulundurarak, bu durumun nasıl önüne geçebiliriz diye düşünmelidir” diye konuştu.

Arat: LGBTİ’ler için şiddet günlük yaşamın bir parçası

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi Kıvılcım Arat ise Trans Evi’nde psikiyatrik desteğin çok önemli olduğunu belirterek;”’Evde kalan LGBTİ’ler buraya başvurana kadar bir çok hak ihlali ile karşılaşıyorlar. Şiddeti günlük yaşamın bir parçası olarak deneyimleyen LGBTİ’ler buraya geldiklerinde psikolojik olarak birçok sorunla boğuşmak zorunda kalıyorlar. Bu destek sayesinde psikolojik bütünlüğü bozulan arkadaşlarımız Trans Evi’nde kendilerini toparlayarak toplumsal yaşama karışabilecekler” diye konuştu.

Trans Evi’nde kalanların psikoterapi süreci, ihtiyaçları, deneyimleri üzerine paylaşımlarıyla devam eden tanışma toplantısı soru cevaplarla sona erdi.

Kaynak: Bianet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.