Trans Kadınlara Karşı Kullanmamanız Gereken 8 İfade

 Trans Kadınlara Karşı Kullanmamanız Gereken 8 İfade
Digiqole ad

Trans bir kadın olmak kolay değil.

Sistem hayatı yeterince zorlaştırmıyormuş gibi, her gün birbirinden düşüncesiz sorularla karşılaşmak… Oldukça acı verici. Trans bireylerin hassasiyetlerine duyarlı olmak için trans olmanıza gerek yok, biraz empati yeterli.

Diyelim, ve trans arkadaşlarınıza, sevdiklerinize, herhangi bir trans kadına karşı kullanmamanız gereken ifadeleri listeleyelim.

Saygısız Trans Kelimesi Türevleri

Bu kısaltmalar o kadar utanç verici ki, burada yazmayacağız – fakat eminiz ki bunlardan birkaçını duymuşsunuzdur ve hangi kelimeleri kastettiğimizi biliyorsunuz. Lütfen bunları kullanmayın.

“Beyefendi” Demek

Kendisini erkek olarak hissetmediği gün gibi ortada olan birine beyefendi demek… “Sana ve dünyana saygı duymuyorum” demenin en kısa yollarından biri.

Kimseye saygısızlık yapmayın ve ağzınızdan çıkanı kulağınız duysun.

“Çok güzelsin!”

Aslında burada mesele tonlama ve vücut dili. Birinin güzelliğini içten bir şekilde takdir etmek oldukça doğal. Ne var ki, trans kadınların güzel olması genelde şaşırtıcı bir durum olarak algılanıyor ve bu iltifat böyleymiş gibi kullanıldığında, can sıkıcı oluyor. Trans kadınları diğerlerinden ayırmamalısınız.

“Önceki adın neydi?”

Hayır, hayır ve hayır. Kimseye geride bırakmak, birlikte anılmak istemediği şeyleri hatırlatmayın.

Fazla Yüceltmek

Alınmaca gücenmece yok ama bunu özellikle eşcinsel erkekler çok yapıyor. Sevgili dostlar, biz tanrıça veya diva değiliz – olmak zorunda da değiliz. Kendi halimizde yaşayıp gitmeye çalışan kadınlarız!

Eskilerden Fotoğraf İstemek

Bu da hatırlatılmaması gereken şeyleri hatırlatmak başlığına giriyor. Yapmayın. İstemeyin. Şu ana odaklanın. Trans bireyler geçmişleri konusunda ekstradan hassasiyet sahibi olabiliyor ve herkesin sınırlarına saygı duyun.

“Ameliyat oldun mu?”

Bu soru tabii ki yakınlık derecesine göre sorulabilir fakat genel olarak kimseyi ilgilendirmez. Birinin tıbbi geçmişiyle ilgileniyorsanız ve meraklıysanız, üzgünüz fakat o kişi size anlatana kadar siz meraklı Melahat gibi atlamamalısınız.

“Çok cesursun.”

Hadi canım. Artık bu klişeleşmiş motivasyon cümlesinden bıkıldı. Ve hatta bu tarz cümleler, translığın ekstremleştirilmesine zemin hazırlıyor.

Oysa ki yapmamız gereken şey tam tersi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

42 Paylaşımlar
Paylaş42
Tweetle
Paylaş
Pin