Trans Öğrencinin Erkekler Yatakhanesinde Kalmasına İzin Veren Okula Tepki!

 Trans Öğrencinin Erkekler Yatakhanesinde Kalmasına İzin Veren Okula Tepki!
Digiqole ad

Birleşik Krallık’taki bir yatılı okul, trans öğrencileri kapsayıcı prensipleri yüzünden tepki çekiyor.

Surrey’de karma eğitim veren Gordon’s School, açıkladığı yeni kurallarda öğrencilerin tercih ettikleri kişi zamirlerini kullanabileceğini, istediklerini üniformayı giyebileceklerini, saçlarını ve makyajlarını istedikleri şekilde yapıp, istedikleri takıları takabileceklerini açıkladı.

Öğrenciler ayrıca cinsiyetsiz lavaboları kullanabilecek ve kalacak yerlerini kendileri seçebilecekler.

Geçen sene Boarding School Association (Yatılı Okullar Derneği) trans öğrencilerle nasıl iletişim kurulabileceğine dair bir rapor yayınladı.

Başka organizasyonlar, LGBT öğrencileri desteklemek adına cinsiyetsiz üniformaya geçişi ya da öğrencilerin istediklerini giymelerine izin verilmesini önerdi.

Gordon’s School bu adımı, mezun olduktan sonra trans olduklarını açıklayan öğrencilerinden etkilenerek ve kurumlarının mesuliyetinde olan her öğrencinin güvende hissetmesi için attıklarını açıkladı.

Müdür Rob Pavis cinsiyet kimliklerini keşfeden bir kaç öğrencileri olduğunu söyledi. Bir öğrenci mezuniyet balosuna elbise giyerek ve makyaj yaparak gitmek isterken başka bir öğrenci de kendi seçtiği bir isimle hitap edilmeyi istemiş.

Sunday Times’a konuşan Pavis; “Öğrencilerin velileri bu açık görüşlülüğümüz konusunda şaşırdılar. Aslında pek çok okul bu problemleri yaşıyor,” dedi.

Surrey’deki başka bir okul olan Frensham Heights ise, bir trans erkek öğrencinin erkekler yatakhanesinde özel bir odada kalmasına müsade edince tepkileri üzerine çekti.

Okuldaki diğer öğrenciler isimlerini ve cinsiyet zamirlerini değiştirmek istediklerini ifade ettiler.

Frensham Heights müdürü Andrew Fisher okulun cinsiyet kimliklerini sorgulayan ve trans birey olan öğrencilerini koruma politikalarına destek verdi.

Okul müdürü; “Diğer öğrenciler bu öğrencimizin cinsiyet kimliğini keşfettiğini biliyorlar ve bundan ne rahatsız oluyorlar ne de korkuyorlar,” dedi.

Fisher, okulda kullanılan dilin cinsiyetçi olmaması için “kızlar ve erkekler” gibi kelimeleri kullanmadıklarını söyleyerek ilerici bir okul olduklarını söyledi.

Okulların aldığı bu kararlara eleştirel ve önemsemez tepkiler verildi. Çoğu yorum öğrencilerin cinsiyet kimliklerine saygı duymadan bu öğrencilere “kız olduklarını iddia eden erkek çocuklar” yaftası yapıştırdı.

Bir veli; “Yani erkekler isterlerse kızlarla yatabilecekler. Ya da tam tersi. Mahremiyet sıfır. Liberal saçmalıkları bunlar,” diye yazdı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin