fbpx   .  

Trans Oyuncular Scarlett Johansson’u Lezbiyen Rolü İçin Yerden Yere Vurdu!

Trans oyuncular, Scarlett Johansson’un lezbiyen bir kadını canlandıracağı rolün kesinleşmesinden sonra çılgına döndü.

The Avengers’ın yıldız oyuncusu, daha önce Ghost in the Shell’de de birlikte çalışmış olduğu Rupert Sanders ile, Dante “Tex” Gill’in hayatını anlatan Rub & Tug filminde yeniden bir araya geliyor.

Trace Lysette ve Sense8’ten tanıdığımız Jamie Clayton, Johansson’a verilen role tepki gösterirken, Lysette bu durum için ‘tam bir saçmalık’. Dedi.

 

 

Lysette, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Hollywood s… tutmuş. Cis bir rol için Jennifer Lawrence ve Scarlett ile yan yana yer almak zorunda kalsam bu kadar üzülmezdim. Tam bir saçmalık.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra ise ekledi “Ben ❤️ JLaw… Yanlış olmasın.”

https://twitter.com/tracelysette/status/1014316884844396548

Tweetlerin devamı ise aşağıdaki gibi:

“Rollerimizi çalıp kendimizi gösterme fırsatımızı kendinize yonttuğunuz yetmezmiş gibi, ödüllerle övgülerle kendiniz çalıp kendiniz oynuyorsunuz… Canıma tak etti artık.”

Trans bir karakteri ilk kez canlandıran trans bir oyuncu olan Clayton ise, öfkesini göstermek için büyük harflerle,”TRANS KARAKTERLER SEÇMELERDE TRANS ROLLER DIŞINDAKİ HER ROL İÇİN DÜŞÜNÜLÜYOR. ESAS PROBLEM BU.” ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/MsJamieClayton/status/1014355850159259649

Oyuncu, Anything filminde bir seks işçisini canlandırmış olan cis aktör Matt Bomer’i da eleştirmişti.

Jamie Clayton

“KENDİMİZE YER BİLE BULAMIYORUZ. SIKIYSA TRANS OYUNCULARI TRANS OLMAYAN ROLLERE ALIN. HAYDİ BAKALIM.”

Gill, 1970 ve 80’lerde erkek kılığına girerek bir suç imparatorluğu kurmuş olan bir kadın, rolü canlandıracağı kesinleştikten sonra eleştiri konusu olan Johansson ise konuyla ilgili şı açıklamalarda bulundu.

Johansson, Bustle’a vermiş olduğu röportajda, “Jeffrey Tambor, Jared Leto ve Felicity Huffman’a bakmalarını tavsiye ediyorum.” Dedi.

Bu cevap, bu üç isminde cis aktörler olarak trans karakterleri canlandırmış olmasına göndermede bulunuyor. Tambor bir TV dizisinde, Leto 2013 yılında Dallas Buyers Club filminde ve Huffman 2005 yapımı Transamerica’da.

Jared Leto (Dallas Buyers Club)

Bu yorum ise tartışmaları daha da şiddetli bir hale getirdi. Lezbiyen komedyen Rhea Butcher attığı tweette İngilizce’deki zamir farklılığı üstünden giderek önemli bir noktaya parmak bastı:

“Cis oyuncuların trans karakterleri canlandırmasının neden yanlış olduğunu iki cümlede özetleyebiliriz:
O (erkek) trans bir kadını canlandırıyor.
O (kadın) trans bir erkeği canlandırıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.