fbpx   .  

Trans Seks İşçilerine Savunma Eğitimi

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği 3 Mart Dünya Seks İşçileri Günü vesilesiyle kendilerini “seks işçisi” olarak tanımlayan trans kadınlara “öz savunma eğitimi” vereceğini açıkladı. İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nin açıklaması aşağıda:

“Türkiye’de seks işçileri henüz resmi olarak işçi haklarına sahip değiller. Seks işçileri iş hayatlarında yaşadıkları şiddet olaylarında kanunlarla korunmak bir yana dursun, tahrik sebebi olmaya devam etmektedir. Özellikle gece çalışan seks işçileri çok sıklıkla erkek şiddetine maruz kalmaktadır. Başvuru durumunda ise kolluk kuvvetleri tarafından herhangi bir işlem yapılmamakla birlikte şiddet mağduru olan kadın suçlu ilan edilmektedir. Konu yargıya taşındığında ise “orospufobik” olan hakim ve savcılar tarafından adil yargılanma gerçekleştirilmemektedir. Güvenli çalışma alanı sağlamayan kanun koyucular ise seks işçilerini görmezden gelip kabahatler kanunu çerçevesinde el atından vergi toplamaya devam etmektedir. Bu adaletsizlikler çerçevesinde seks işçilerinin öz savunma dışında başka bir seçeneği kalmamaktadır. İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği tarafından 3 Mart Dünya Seks işçileri Günü vesilesi ile “Seks işçisi kadınlara öz savunma eğitimi” verilecektir.

Program kapsamında;

 
  • Yakın boğuşma
  • Çok saldırılara karşı koyma
  • Bıçaklı saldırılara karşı koyma
  • Tayland boksu eğitimi verilecektir.

Eğitimler 3 ay sürecek ve 10 kişi ile sınırlıdır.
Başvurular istanbulgbtt@gmail.com üzerinden yapılacaktır.

Bilgi için: 0212 252 10 88 – 0551 426 92 61
İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.