Trans Tavuk, Biyolojik Olarak Horoza Dönüştürüldü!

 Trans Tavuk, Biyolojik Olarak Horoza Dönüştürüldü!
Digiqole ad

Tavuk Olivia bir yıl önce yumurtlamayı bıraktı ve ötmek, çenenin altında sarkık gerdan gibi horoz özellikleri göstermeye başladı. Bunun sebebi Olivia’da 10.000’de 1 görülen ve biyolojik özellikleri sebebiyle cinsiyetinin değişmesine sebep olan bir durum.

Olivia’nın Avustralyalı sahipleri, sevilen evcil tavuklarında yaşanan değişimden dolayı endişelendiler ve Olivia’yı bir veterinere götürdüler. Veteriner, Olivia’nın nadir görülen ve hayvanın kendi kendine cinsiyetini değiştirmesine sebep olan bir hastalığa sahip olduğunu onayladı.

Kuş, Sürüngen ve Egzotik Evcil Hayvanlar Hastanesi, sendromun embriyonik gelişim döneminde yumurtalığın gelişme sürecinde yaşandığını ve yumurtalıkların gelişmediğini söyledi. Bu gelişmeme durumu yumurtalıkların ne tam olarak yumurtalığa ne de testise dönüşmediği ve ovotestis adı verilen bir organa dönüştüğü anlamına geliyor. 

Normalde bu durum faal hale geçmiyor ancak Olivia’nın durumunda testosteron seviyesi artmış ve tavuğun erkek özellikleri göstermesine sebep olmuş. 

Hastane, ovotestisi düzeltmeye karar verdi ve tavuğa hormon tedavisi uygulanmaya başlandı. Bu tedavi sayesinde vücudundaki testosteron engellenecek. Hormon engelleyiciler Olivia’nın gerdanının küçülmesine ve ötüşlerin bitmesine sebep oldu.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

22 Paylaşımlar
Paylaş22
Tweetle
Paylaş
Pin