Türkiye, %4’lük Puanla Avrupa’da LGBT Hakları Sıralamasında Sondan Birinci Oldu!

 Türkiye, %4’lük Puanla Avrupa’da LGBT Hakları Sıralamasında Sondan Birinci Oldu!
Digiqole ad

İngiltere dahil olmak üzere bir grup Avrupa ülkesi, geleneksel Europe Rainbow Map (Avrupa Gökkuşağı Haritası)’na göre LGBT hakları bakımından puan kaybetti.

Bir LGBT kuruluşu olan ILGA-Europe, her yıl LGBT’leri birçok bakımdan ele alan ve 49 ülkenin gelişmesini takip eden bir harita oluşturmaktadır. ILGA-Europe, bu yıl LGBT’lerin korona virüs sebebiyle ‘korkunç bir ayrımcılıkla’ karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Salgın sebebiyle LGBT haklarına korkunç saldırıların yapıldığını çoktan görmeye başladık. Örneğin Polonya, LGBT’lerin eğitim hakkına zarar verebilecek ve eşcinselleri pedofiliyle bağdaştırabilecek bir yasa tasarısını inceliyor. Macaristan ise trans bireylere karşı sorun çıkarmaya başladı.

ILGA-Europe, hükümetlerin korona virüsü kullanarak bazı insan haklarını ihlal etmeye çalışacağına dair uyarıda bulundu. Buna ek olarak Rainbow Map’in Avrupa’nın çok kritik bir noktada olduğunu gösterdiğini söyledi.

Haritayla desteklenen rapor, ülkelerin %49’unda olumlu bir değişme yaşanmadığını bildirdi. Ayrıca rapor, özellikle de Avrupa’daki trans haklarının iyi ya da kötü bakımdan değişime çok yatkın olduğunu bildirdi.

ILGA-Europe, bazı ülkelerin siyasi ve özgürlük hakları açısından gerileyebileceği konusunda da uyardı. Örneğin gelişim açısından listede sıralanan 49 ülke arasından 48. olan ülkemizde Pride etkinlikleri sıklıkla yasaklamış ve katılımcıları da tutuklamıştır.

The Rainbow Index (Gökkuşağı İndeksi) her ülkeye puan vererek bir liste oluşturdu. %100, LGBT haklarını ve eşitliği temsil ederken %0 insan haklarının ihlal edilmesini ve ayrımcılığı temsil ediyor.

1.Malta – %89

2.Belçika ve Lüksemburg – %73

4.Danimarka ve Norveç – %68

Bu ülkelerin ardından %67 ile İspanya, %66 ile İngiltere, Finlandiya ve Portekiz geldi.

Bu puanlar iyi ülkeleri temsil ederken biraz altı ortalama ülkeleri gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre Fransa %56, İrlanda %52 Almanya ise %51 puan aldı.

Listenin en sonlarında ise şu ülkeler bulunuyor;

45. Monako – %41

46. Rusya – %10

47. Ermenistan – %8

48. Türkiye – %4

49. Azerbaycan %2

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

206 Paylaşımlar
Paylaş206
Tweetle
Paylaş
Pin