Türkiye’de LGBTİ Filmleri İzlemek De Mi Yasak?!

 Türkiye’de LGBTİ Filmleri İzlemek De Mi Yasak?!
Digiqole ad

Film izlemek de mi yasak?

LGBTİ+ Yasaklarını Geri Çekin Platformu son dönemde yaşanan yasaklara karşı bir sosyal medya kampanyası başlattı. Kampanyanın bildirisi şöyle: 

“LGBTİ+’lara yönelik yasaklar yaşam alanlarımızı giderek daha çok daraltır hale geldi. İlk olarak 2015 yılında 100 bin kişinin katılımı beklenen Onur Yürüyüşümüze yönelik başlayan yasağın alanı genişleyerek sivil toplum kuruluşlarımız tarafından düzenlenen tüm etkinlikleri kapsadı. Bugün gelinen noktada film gösterimi, sergi, forum veya toplantı gibi etkinliklerimiz valilikler tarafından ilan edilen kararlar ile iptal ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Kasım’da LGBTİ+ varoluşlarını ahlaka aykırı bir durum olarak nitelemesinin ardından harekete geçen Ankara Valiliği, ilk olarak Ankara Pembe Hayat LGBTİ+ Derneği bünyesinde organize edilen Kuir Fest’in 16-17 Kasım’da düzenleyeceği “Alman LGBTİ+ Film Günleri” gösterimini iptal etti, ardından 18 Kasım’da Ankara’daki tüm LGBTİ+ sivil toplum faaliyetlerini “süresiz” yasakladı. Mardin, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerde etkinlikler iptal edildi. Son olarak 25 Kasım’da ise İstanbul’da BM Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla gerçekleştirilecek olan Kuir Kısalar Yarışması film gösterimi Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Yasaklara “toplumsal hassasiyetler”, “anayasal düzene ve genel ahlaka aykırılık” gibi açıklamalar gerekçe gösteriliyor. Biliyoruz ki söz konusu hassasiyet “baskıcı” ve “yasakçı” zihniyetten başkasına ait değil.

LGBTİ+ sivil toplum kuruluşları absürt yasakların iptali için hukuki süreci başlattı. Bu yasaklı günlerde sizleri, 3 Aralık Pazar günü saat 18:00’de, #LGBTİFilmleriYasaklanamaz hashtag’i ile en sevdiğiniz LGBTİ+ temalı filmleri, filmlerden afiş, sahne ve alıntıları paylaşmaya ve bu akıl almaz yasaklara karşı ses çıkarmaya davet ediyoruz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

73 Paylaşımlar
Paylaş73
Tweetle
Paylaş
Pin