fbpx   .  

Uluslararası Ankete Göre; Futbolseverler, Açıkça Gay Oyuncuları Eskisinden Daha Çok Kabulleniyor

Futbol taraftarlarının dörtte üçü bir ankette, milli takımında açıkça gay olan bir oyuncuyu iyi karşıladıklarını söylüyor; ancak bu rakam ABD’de daha düşük ve Orta Doğu ülkelerinde çok daha düşük.

Beş kıtada 38 ülkede 50.000 taraftarın anketi, İngiliz LGBT hakları grubu Stonewall ile birlikte Forza Football tarafından gerçekleştirildi. 2018 Dünya Kupası’nın bulunduğu Rusya’da bir gay oyuncunun bulunmasının kabulü 2014’te %21’ken, 2017’de %47’ye yani neredeyse iki katına çıktı.

 

Ankette bazı önemli bulgular şunlar:

  • Katılımcıların %76’sı, açıkça gay olan ulusal futbol takım oyuncusunu kabul edecektir.
  • ABD’deki ankete cevap veren 7.732 hayranın %63’ü bu görüşü paylaştı. Meksika’da bu oran %65 ve İzlanda’da %87.
  • Eşcinsel ilişkilerin cezalandırıldığı veya suç işlemiş olduğu dünyadaki 72 ülkeden olan Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu oran sırasıyla; %10, %11 ve %13.
  • Futbol taraftarlarının %64’ü FIFA’nın uluslararası turnuva yerleri belirlenirken LGBT haklarını göz önüne alması gerektiğini düşünüyor. Katar’da 2022 Dünya Kupası düzenleniyor ve Katar’ın sadece %14’ü açıkça gay bir oyuncuyu kabul edeceğini söylüyor.

Stonewall İcra Direktörü Ruth Hunt şunları söyledi;

“Bu sonuçların yansıması lezbiyen, gay, bi ve trans insanların istisnasız kabul edildiği bir dünyada yaşadığımızı söylemeden önce ne kadar işin yapılması gerektiğidir. 72 ülkede eşcinsel ilişkiler suçlu bulunuyor ve bu ankette de belirtildiği gibi anti-LGBT mevzuatın bulunduğu durumlarda düşmanca tavırlar yaşanacak. İnsanları bir araya getirme ve değişimi yaratma gücüne sporun sahip olduğuna inanıyoruz.”

Forza Football’un CEO’su Hunt ve Patrik Arnesson, FIFA’yı, Rusya’yı Dünya Kupasında LGBT hayranları için güvenli bir yer haline getirmeye çağırdı.

“Rus taraftarların futbolda LGBT bireylere yönelik tutumlarını görmek cesaretlendirici olsa da, gitmek için çok uzun bir yol var. Dünya üzerindeki en büyük spor olayı 2018’de Rusya’da gerçekleşecek. FIFA’nın turnuvaya katılan tüm LGBT taraftarların güvenliğini sağlamak için daha güçlü bir duruş sergilediğini görmek istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.