“Sadece Penisi Olanların Erkek Olduğunu Düşünebiliyorum!”

 “Sadece Penisi Olanların Erkek Olduğunu Düşünebiliyorum!”

*** Local Caption *** Ian McEwan

Digiqole ad

Ödüllü yazar Ian McEvan trans hakları konusundaki bir tartışma sırasında penisi olmayanları erkek olarak göremediğini söyledi.

Tıpkı Germaine Greer’in tartışmalı “trans kadınlar gerçekten kadın olamazlar” açıklaması gibi, 67 yaşındaki yazar da trans hakları konusundaki fikrini belirtti.

Geçen hafta yaptığı bir konuşmada trans kadınlara “erkek” diye hitap eden ve “Bana geri kafalı diyebilirsiniz ama penisi olan insanları erkek olarak görüyorum.” diyen yazar dikkat çekti.

Amerika’da hızla yayılan garip mağduriyet duygusu ve zoraki kimlik kazandırma anlayışı var ama hepimiz aynı fikirde değiliz. Tabii ki cinsiyet ve ırk farklı şeyler, ama ikisinin de biyolojik kökeni var. X veya Y kromozomları da bu farkın temeli.

Örneğin, penisi olan bir erkek kendini kadın olarak tanımlayarak sadece kadınlara ait yerlere girmek istiyor. Bu tıpkı açıkca zihinsel ve fiziksel olarak hiçbir sıkıntısı olmayanları kendisini engelli olarak göstermesi ve beyaz bir kadının siyah olduğunu iddia etmesiyle aynı şey.

McEwan bu konuda konuşanların en yeni olanı.

Geçen ay Rocky Horror’un yaratıcısı ve Riff-Raff’ı canlandıran Richard O’Brien da transgender kadınlar hakkında tartışmaya yol açmıştı.

73 yaşındaki ünlü aktör daha önceden akışkan cinsel kimliğinden bahsetmiş ve kendini üçüncü cinsiyet olarak tanımlamıştı. “Kendimi %70 erkek ve %30 kadın gibi hissediyorum. Cinsiyetimi sorduklarından erkek olarak işaretlesem de ‘diğer’ olarak işaretlemeyi tercih ederdim.”

Bu açıklamaları feminist yazar Germaine Greer’in trans karşıtı konuşmalarını akla getirdi.

Greer geçen sene sert bir şekilde: “Sadece penisini kestirmek ve elbise giymek seni bir kadın yapmaz!” demişti.

Greer daha öncesinde ise: “Doktoruma bana uzun kulak yapmasını söyledim, kahverengi de kürk giyeceğim ama yine de lanet olası bir köpek olamayacağım.”

Penisini kestirip atan adam aslında kendisine olağanüstü bir acı çektiriyor.

Barry Humphries de verdiği bir röportajda cinsiyet değiştirmenin bir sakatlık olduğunu belirtmişti.

Germaine haklı! Kötürüm bir adam oluyorsunuz, başka bir şey değil. Kendini sakatlamak size ne katıyor? Caitlyn Jenner gerçek bir medya köpeği! Cinsiyet değiştirmek size ne saygı ne de gerçeklik veriyor, sadece insanlar ırkçı, seksist ya da homofobik olarak yaftalanmamak için sizi kabul ediyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin