Urugay’ın İlk Transseksüel Senatörü Göreve Başladı!

 Urugay’ın İlk Transseksüel Senatörü Göreve Başladı!

Uruguayan senator Michelle Suarez swears in in Montevideo, on October 10, 2017. Michelle Suarez is the first transgender lawmaker to have a seat in the Uruguayan parliament. / AFP PHOTO / MIGUEL ROJO (Photo credit should read MIGUEL ROJO/AFP/Getty Images)

Digiqole ad

Uruguay’da Komünist Parti milletvekili Michelle Suarez, ülkenin ilk transseksüel senatörü oldu ve göreve gelir gelmez ayrımcılık karşıtı kanun için çağrı yaptı.

Suarez, ülkenin ilk transseksüel senatörü olduktan sonra yaptığı konuşmada, Latin Amerika ülkesindeki transseksüellerin haklarını korumak için çalışacağına ant içti.

Avukat ve aktivist olan 34 yaşındaki Suarez, aynı samanda 3.3 milyon nüfuslu ülkenin ilk hukuk diploması alan transseksüeli unvanını da aldı.

Suarez, Urugay üst meclisindeki koltuğunda transseksüel insanların herhangi bir yargı kararı olmadan yasal kimliklerini değiştirebilmelerini öngören bir yasanın çıkmasını istiyor.

Ayrıca yasa tasarısında kamudaki işlerin yüzde 1’lik bir kısmının, Urugayın 1973-1985 yıllarındaki askeri diktatörlük döneminde yargılanan transseksüel insanlara ayrılması öngörülüyor.

Michelle Suarez daha önce de bir aktivist olarak eşcinsel evliliğini yasallaştıran yasanın taslağına yardımcı olmuştu. Uruguay’da eşcinsel evliliklerine izin veren kanun 2013 yılında yürürlüğe girdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

211 Paylaşımlar
Paylaş211
Tweetle
Paylaş
Pin