fbpx   .  

Uzayda Star Wars Gösterimi Yapıldı!

Star Wars filminin fenomen haline gelen ‘May the force be with you’ (Güç seninle olsun) repliği İngilizce’de gelime oyunuyla ‘May (Mayıs) the forth (dördüncü) be with you’ olarak değiştirilince her yıl 4 Mayıs Star Wars günü olarak kabul edildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABD ‘nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (Nasa), Twitter hesabından, günle özdeşleşen #Maythe4thBeWithYou etiketini paylaştığı mesajda “Yalnızca uzayda @starwars izliyoruz. Abartılacak bir durum yok” dedi. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yeni bir keşif seyahatine hazırlanan astronotlar daha önce de filmdeki Jedi karakterlerine bürünmüştü.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ PROJEKTÖR

 

İstasyona kısa bir süre önce yüksek çözünürlüklü bir projektör yerleştirilmişti. Astronotlar video konferanslar ve bilgisayar ekranını yansıtmak için bu projektörü kullanıyordu. Geçen ay, ‘Gravity’ (Yerçekimi) filmini izleyen ekip bu ay da Star Wars’u tercih etti.

HAKLAR DISNEY’DE

BBC’ye konuşan Nasa sözcüsü Daniel Huot, “Star Wars filminin uzayda ilk defa gösterildiğini kesin olarak söyleyemeyiz çünkü tarih boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mürettebatının, boş zamanlarda izleyebilmeleri için film ve televizyon programlarına erişimleri sağlanmıştı” dedi.

Nasa, 2007 yılında Star Wars karakteri Luke Skywalker’ın ışın kılıcını da Uluslararası Uzay İstasyonu yörüngesine göndermişti.

Disney, George Lucas’ın yaratıcısı olduğu Star Wars’ın haklarını diğer filmlerin haklarıyla beraber 2012 yılında 4 milyar dolara satın almıştı. Gözlemciler, filmin yeni serisi Yıldız Savaşları: Bölüm VII’nin Aralık’ta yapılacak ilk gösteriminin rekor izleyici sayısına ulaşacağı tahmininde bulunuyor. The Hollywood Reporter adlı internet sitesine konuşan bir gözlemci, filmin ilk üç gününde 500 milyon dolardan fazla gelir getireceği görüşünde.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.