Viyana, EuroPride ve Evlilik Eşitliğini Kutlamaya Hazırlanıyor!

 Viyana, EuroPride ve Evlilik Eşitliğini Kutlamaya Hazırlanıyor!
Digiqole ad

Viyana, 2019’a damgasını vuracak iki büyük gelişme için kolları sıvadı: EuroPride ve evlilik eşitliği.

Geçtiğimiz yıl Melbourne’u “En Yaşanılabilir Şehirler” listesinde geride bırakarak liderliği kapan başkent, 2001’den sonra ikinci kez bir Pride etkinliğine ev sahipliği yapacak.

Evlilik eşitliğinin yasal koruma altına alınmasından sonra ise ilk Pride etkinliği olması nedeniyle özel bir anlam taşıyan EuroPride, önümüzdeki Haziran’da gerçekleşecek. 

Avusturya’da evlilik eşitliği, 1 Ocak 2017’de anayasaya dahil edilmişti.

Yüzbinlerce insanın katılması beklenen etkinlik, Haziran’ın 15’inde gerçekleşecek. Şehirde gerçekleşmesi planan diğer etkinlikler de düşünülünce, gerçek bir coşku ve festival havası bekleniyor.

EuroPride köyü, şehir merkezinin hemen dışında kurulacak. Buna ek olarak, Danube Kanalı’nda bir Pride Plajı ve Schönbrunn Hayvanat Bahçesi’nde bir sirk kurulması planlanıyor.

Evlilik eşitliğinin yasallaşması, Schönbrunn ve Belvedere sarayları gibi sembol haline gelmiş yerlerin de gay çiftlere olası düğünler için kapılarını açması anlamına geliyor.

Avusturya’nın zaten her yıl düzenlediği LGBT etkinlikleri düşünülünce, EuroPride işlere yeni bir boyut kazandıracak gibi duruyor. Yılda iki kere düzenlenen Gökkuşağı Balosu, Daha önce Avustralya LGBT Ödülü’ne layık görülmüştü.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

20 Paylaşımlar
Paylaş20
Tweetle
Paylaş
Pin