Yakında Vizyona Girecek 5 Mükemmel Kuir Film

 Yakında Vizyona Girecek 5 Mükemmel Kuir Film
Digiqole ad

Kuir hikayeler için gerçekten çok bereketli bir zaman. Sarah Paulson ve Cynthia Nixon’ı ekrana taşıyan Ratched gibi örneklerle, şimdiye kadar görmediğimiz kadar fazla temsille karşı karşıyayız. Gençlik romantik komedisi Half of it aşkı eşcinsel bir Asyalı kadının bakış açışından ele alırken, No Ordinary Man’se transseksüel caz müzisyeni Billy Tipton hakkında bir belgesel.

2020’nin sonuna yaklaşırken sinemalara ve izleme platformlarına gelecek iki ayda gelecek pek çok film olduğunu fark ettik. Dirençli Küba belgeseli Transformitas’tan samimi bir aşk hikayesi olan Cicada’ya, işte yakın zamanda izleyebileceğiniz beş müthiş kuir film.

I am Samuel

Yönetmen Peter Murimi imzalı 70 dakikalık belgesel, bir erkeğin bugün Kenya’da eşcinsel olma deneyimiyle ilgili heyecan verici ve mutluluk verici bir inceleme. Filmin başkahramanları koç ve inşaat işçisi Samuel’le bir süreden uzun süredir birlikte olduğu partneri Alex. Ülke eşcinsellik konusunda özgürlükçü değil, ceza kanuna göre 14 yıl hapse kadar gidebilecek bir suç ve ikisinin de ailesi açıldıklarında onları reddetmiş.

Yine de hayatlarına devam ediyorlar, ev arkadaşlarının başına gelenleri konuşurken arkalarında bir gökkuşağı bayrağı asılı. Hem duygusal hem de fiziksel şiddete karşı gösterdikleri sessiz savunma hayatlarını nasıl sürdürdüklerini harika özetliyor. Olumlu bir şekilde biten filmde Sam ve Alex için bir şeyler iyileşebileceğine dair umut var, kim bilir belki de tüm kuir Kenyalılar için.

Cicada

Film, iki genç erkeğin aşık olmalarının samimi bir portresi. Ben’in (Matthew Fifer) alkolle beslenen aktif bir seks hayatı var. Bir gün Brooklyn, New York’ta kitap ararken kibar ve utangaç Sam’le (Sheldon D Brown) karşılaşır ve her şeyin hızı değişir. Sam yatağa koşmayı reddeder ve bunun yerine yemek yerler, yürüyüşe çıkarlar ve hayatları hakkında konuşurlar.

Sam yakın zamanda vurulmuş ve dindar babasına henüz açılmamışken Ben’se çocukluk travmasının tekrar ortaya çıkan anılarıyla yüzleşmeye zorlanır. İkisi de farklı ırklar arasındaki bu ilişkinin getireceklerini ve birbirlerinin hayatlarını nasıl etkileyeceklerini düşünmek zorundadırlar. Fifer tarafından yazılan Cicada, utanç ve sırlarla ilgili, ama aynı zamanda aşk ve iyileşmeyle de. Bittikten sonra uzun bir süre sizinle kalacak bir film.

Breaking Fast

Uluslararası İskoç Kuir Film Festivali’nin bir parçası olarak gösterilen bu neşeli aşk filmi, Los Angeles’ta geçiyor ve Mike Mosallam tarafından yönetilmiş. Eşcinsel Amerikalı- Arap Müslüman doktor Mo ve beyaz eşcinsel Amerikalı bir aktör olan Kal Mo’nun sevgilisi Hassan’dan ayrılmasının ardından birbirlerini tanıyorlar.

Ramazan sırasında bağlanıyorlar ve Mo iftar yapıp orucunu açtıktan sonra ikili yemeklerini ve hikayelerini paylaşıyor. Din konusunda tartışmalar yükseliyor, Mo bir noktada ‘Eşcinsel olarak doğdum ve Tanrı’yı seviyorum,’ diyor. Film beyaz Amerika’daki homofobi ve önyargıyla ilgili olsa da aynı zamanda çekici bir aşk hikayesi.

Transformistas

Yönetmen Chad Hahne, Miami OUTshine Festivali’nde Ağustos’ta prömiyer yapan belgeselinde Küba’nın trans topluluğunu keşfediyor. Küba hükümetinin izni olmadan bir iPhone’la çekilen film, merkezine hakları ve hayatları için mücadele eden ‘transformitas’ -Kübalı trans kadınlar’ tarafından yaratılmış olan Küba’nın en eski eşcinsel barını alıyor. Kübalı kuir aktivizmini, sağlığı ve politikayı hem tarihi hem de güncel bir bağlama yerleştiren Transformitas, kabul edilme mücadelesine ve inatçı azme samimi bir bakış atıyor.

Under My Skin

Londra’nın Raindance Film Festivali’nde 29 Ekim’de prömiyer yapan bu yapım Avustralyalı yazar ve yönetmen David O’Donnell’ın ilk filmi. O’Donnell’ın filmin yapımcısı da olan eski partneri Raynen O’Keefe’yle kendi deneyimlerine dayanan Under My Skin, özgür ruhlu Denny’nin ciddi avukat Ryan’la olan ilişkisini ele alıyor.

Bu filmi özellikle enteresan kılansa Denny rolünde karşımıza çıkan dört non-binary ve trans non-binary oyuncu. Santa Clarita Diet ve Liv Henson, Raindance’da En İyi Performans için aday olurken, Lex Ryan, Chloe Freeman ve I Love Dick’Ten Bobbi Salvör Menuez de mükemmel. Bu muazzam filmi sakın kaçırmayın!

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

60 Paylaşımlar
Paylaş60
Tweetle
Paylaş
Pin