Yance Ford, Oscar’a Aday Gösterilen İlk Transseksüel Yönetmen Oldu!

 Yance Ford, Oscar’a Aday Gösterilen İlk Transseksüel Yönetmen Oldu!
Digiqole ad

Yance Ford tarih yazdı…

Yance Ford’un yönetmenliğini yaptığı belgeseli Strong Island, Salı günü Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi ve bu durum yönetmeni, Oscar’a aday gösterilen ilk transseksüel yönetmen yaptı.

Strong Island, belgesel kategorisinde aday gösterilen diğer filmlerle baş edebilecek kadar güçlü bir yapım. 

Netflix’in yeni ürünü Strong Island, 2017 yılının en iyi belgesellerinden “yılın en hareketli ve kişisel belgesellerinden” ve “önemli, büyüleyici, gerekli bir üretim” olarak adlandırdı. 

Belgesel, geçen yıl Sundance Film Festivali’nde Hikaye Anlatımı dalında Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Bu belgesel Ford’un ilk uzun metrajlı filmi.

Ford, Oscar’a aday gösterilen ilk transseksüel değil. Bir transseksüel müzisyen olan Anohni, 2016’da En İyi Orijinal Şarkı dalında aday gösterildi. Transseksüel bir besteci olan Angela Morley; Little prince (1974) ve The Slipper and the Rose (1976) şarkılarıyla iki kere aday gösterilmişti. Ve Paige Warner teknik başarısından dolayı bir ödül ile onurlandırılmıştı.

Bu yıl A Fantastic Woman da Akademi Ödülleri’nde trans temsilciliği için bir zafer kazandı. Yabancı Film kategorisinde aday olan yönetmen Sebastián Lelio’nun filmi, Şili’de ayrımcılığa karşı savaşan trans bir karakter Marina’yı anlatıyor. Rol, eleştirmenlerin beğenisini kazanan Daniela Vega tarafından oynandı.

Bu yıl hiçbir eşcinsel aday oyuncu bulunmamakla birlikte, tanıtılan çeşitli LGBT rolleri ve yapımları var; bunlar arasında Call Me by Your Name ve onun başrolü Timothée Chalamet yer alıyor. Rachel Morrison, sinematografi kategorisinde aday gösterilen ilk lezbiyen kadın olarak tarihe geçti.

Strong Island’ın fragmanını buradan izleyebilirsiniz;

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin