Yaşınız Kaç Olursa Olsun Seveceğiniz, Genç Yetişkin Romanlarındaki ’10’ Trans Karakter

 Yaşınız Kaç Olursa Olsun Seveceğiniz, Genç Yetişkin Romanlarındaki ’10’ Trans Karakter
Digiqole ad

Bu kitaplar ihtiyaç duyulan, gündeme gelen transseksüel karakterlere yer veriyor. Hala lisede okuyor olsanız da, mezun olmanızın üzerinden çok uzun zaman geçmiş olsa da, bu 10 kitabın sayfalarını çevirmek için geç saatlere kadar uyanık kalacaksınız.

If I Was Your Girl – Meredith Russo

26156987-_uy2550_ss2550_

If I Was Your Girl, okuldaki yeni kızı, Amanda’yı konu alır. Yeni arkadaşlar edinmek ve uyum sağlamak isteyen Amanda, bir sır saklar.Transseksüel olduğu ve yeni bir başlangıç yapmak istediği için okul değiştirmiştir. Grant ile tanıştığında, daha önce tanıştığı herkesten farklı olduğu düşünür ama eğer gerçeği söylerse aralarındaki ilişkinin sonsuza kadar değişeceğinden korkar.

Lily and Dunkin – Donna Gephart

book-2

8. sınıfa giden Lily Jo McGother, cinsiyetinin ailesi ve arkadaşları tarafından kabul edilmesini ister ama babası yola gelmez. Lily okuldaki zorbaların da yola gelmeyeceğini bilir. Aile trajedisi ve bipolar rahatsızlığı Dunkin Dorfman’la tanıştığında, ikisinin de hayatları değişir.

George – Alex Gino

book-3

Bu roman, ortaokul çağındaki ve daha büyük yaştaki çocuklar için, ve etrafındaki insanlar öyle görmeseler bile, kendini bir kız olarak gören George ile ilgili. Öğretmeni sınıf müsameresi olarak Charlotte’ın Ağı oyununu sergileyeceklerini söylediğinde, George Charlotte olmak ister, ama öğretmeni seçmelerde rolü ona vermez. Arkadaşı Kelly’nin yardımı ile bir plan geliştirip herkese aslında kim olduğunu göstermeyi planlar.

I Am J – Cris Beam

book-4

J her zaman farklı hissetmiştir, ama bir gün aslında kim olduğunu, bir erkek gibi hissettiğini herkesin anlayacağına emindir. Saklamaya çalışır, kendisini ailesinden ve arkadaşlarından gizler, ama en yakın arkadaşı onu terk ettiğinde, saklanmaktan vazgeçer. Dünyaya kim olduğunu gösterme zamanı gelmiştir.

First Spring Grass Fire by Rae Spoon

book-5

Şarkıcı söz yazarı Rae Spoon’un yarı otobiyografik gençlik romanı, Kanada kırsalındaki katı ve tutucu bir ailede yaşayan genç bir insanın queer olarak büyümesini konu alır. Ailenin farkına varmasıyla ve babanın şizofrenisinin kontrol altına alınamamasıyla, kurtuluşu müzikle bulurlar.

One in Every Crowd – Ivan E. Coyote

book-6

Ivan E. Coyote’nin 8. Kitabı, One in Every Crowd, LGBT gençliği ile ilgili kısa hikayelerden oluşan bir antolojidir. Karakterlerin büyümesi ve kimliklerini keşfetmesiyle koleksiyon mizah ve kalp kırıklıklarıyla harmanlanır.

Symptoms of Being Human – Jeff Garvin

book-7

Riley Cavanaugh punk rock dinleyen, isyankar, eleştirel, kendini bazı günler erkek, bazı günler kız olarak tanımlayan, akışkan cinsiyetli bir karakterdir. Ama Riley kendini henüz açıklamamıştır ve Orange County bölgesinden milletvekili adayı olan babası ve sözde “normal” bir hayat yaşamanın bunaltan baskısıyla yaşamaktadır. Riley’nin anonim blogu viral olur ve yorum yazan birisi, Riley’i gerçek kimliğini açıklamakla tehdit eder.

Gracefully Grayson – Ami Polonsky

book-8

Grayson dikkatleri üzerine çekmemeye çalışır, çünkü kendisini kız olarak hissettiğini sır olarak saklar. Gerçek kimliği açığa çıkmak için can atsa da, beklenmedik bir arkadaşlıktan ve ona ilgi odağı olma şansı veren şefkatli bir öğretmeninden güç bulur.

A + E 4ever – I. Merey

book-9

Bu Stonewall Gençlik Kitap Ödülleri adayı grafik romanı, iki müziksever, queer cinsiyetli arkadaş Ash ve Eulalie’nin arkadaştan öte olmalarını konu alıyor.

Some Assembly Required: The Not-So-Secret Life of a Transgender Teen – Arin Andrews

book-10

17 yaşındaki Arin Andrew lisedeki, süregelen cinsiyet değişikliği ameliyatının detaylarını bazen dokunaklı bazen komik bir ifadeyle paylaşır.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 Paylaşımlar
Paylaş18
Tweetle
Paylaş
Pin