Yeni Bir Antikor Tedavisi, HIV Çeşitlerinin %99’una Saldırıyor!

 Yeni Bir Antikor Tedavisi, HIV Çeşitlerinin %99’una Saldırıyor!
Digiqole ad

Bilim insanları, araştırma sonuçlarında HIV için yeni bir tedavi yöntemi açıkladı.

HIV tedavisinde karşılaşılan sorunlardan biri de virüsün gelişip mutasyona uğramasıdır. Bu süreçte, belirli ilaçlara karşı dirençli hale gelir. Bu, yeni ilaçların aranması gerektiği anlamına gelir. Aynı nedenle, şimdiye kadar etkili bir aşı denemesi başarısız oldu.

Bununla birlikte, uzun süre önce enfekte olmuş bazı insanlar, HIV virüsünün temel bir bölümünü hedef alan geniş etkili antikorlar üretebiliyor.

Yeni araştırma, bu ‘geniş anlamda nötrleştirici antikorların’ kombinasyonunu aldı ve bunları tek bir tedavi haline getirdi. Başarılı tedavinin, bilinen HIV virüs türlerinin %99’una karşı etkili olduğu saptandı.

Buna kıyasla, bu antikorların en iyisi tek başına, türlerin sadece %90’ına karşı etkili oluyor.

Şimdiye kadar, tedavi sadece 24 maymun üzerinde denendi, ancak Uluslararası AIDS Derneği bunu ‘heyecan verici bir yenilik’ olarak nitelendirdi.

Bütün maymunlara “tri-spesifik antikor” verildi. Virüs enjekte edildiğinde hiçbiri HIV pozitifleşmeye devam etmedi.

Araştırmada ABD Ulusal Sağlık Enstitüleriyle ortaklık kuran ilaç firması Sanofi’nin baş bilim uzmanı Dr. Gary Nabel, bunu ‘etkileyici bir koruma derecesi’ olarak nitelendirdi.

ABD Ulusal Allerji ve Enfeksiyöz Hastalıklar Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci, BBC’ye şunları söyledi;

“HIV’le ilgili farklı bir bölgeye bağlanan antikorların kombinasyonları, etkili olabilmek için virüsün savunmalarını en iyi şekilde aşabilir.”

Terrence Higgins Trust Tıbbi Direktörü Dr Michael Brady de şunları söyledi:

“Bu gerçekten heyecan ve cesaret verici bir çalışmadır… Hâlâ ilk günlerdeyken, gelecekteki araştırmaların insanlarda benzer bir etki göstereceğini umuyoruz. Bir HIV aşısının geliştirilmesi, HIV salgınını küresel olarak sona erdirmek için verilen mücadelemiz üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. “

İngiltere merkezli gay erkek sağlığı yardımcısı GMFA’da Ian Howley’nin yorumu ise şöyle oldu;

“Bu bize doğru yönde ilerlediğimizi ve HIV için bir çare bulmakta olduğumuzu gösteriyor. Fakat ileriye doğru attığımız her adımda temkinli davranmalı ve yeni teşhisi durdurmaya odaklanmamak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Bir tedavi bulunması daha 10-20 yıl uzakta olabilir, bu yüzden tüm cinsel açıdan aktif gay ve biseksüel erkekler cinsel yaşamınıza en iyi uyan daha güvenli cinsel strateji bulmaya devam etmenizi öneririz.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin