fbpx   .  

Yeni Bir Araştırmaya Göre: Lezbiyenlerle İlişki Yaşayan Kadınlar Daha Mutlu

Biseksüel kadınların partnerlerinin cinsel yöneliminden ve cinsiyetinden nasıl etkilendiğini inceleyen yeni bir araştırma, heteroseksüel cis erkeklerle ilişki içinde olan biseksüel kadınların diğer biseksüel kadınlara göre çok daha az açık olduklarını ve en az ayrımcılıkla karşılaştıklarını ortaya koydu.

Northwestern Üniversitesi’nde araştırmacı olan ve Journal of Bisexuality’de yayınlanan araştırmanın yazarı Casey Xavier Hall, NBC News’e,

 

“Bi insanların ilişkileri hakkında çok az ilişki araştırması var. Biseksüel kadınların partnerlerinin cinsel kimliğine ve cinsiyet kimliğine bağlı olarak ilişkilerde anlamlı farklılıklar var.” 

Çalışma cis insanlarla ilişki içinde olan 600 biseksüel kadını araştırdı – çünkü translarla birlikte olan biseksüel kadınların örneklem büyüklüğü çok küçüktü – ve bir katılımcının partnerinin heteroseksüel bir erkek, lezbiyen ya da biseksüel olmasına göre sonuçları inceledi.

 

Anket, katılımcılardan cinsel yönelimleri konusunda açıklıklarını “kimseye açık değil” (0) ile “herkese açık” (4) arasında derecelendirmelerini istedi. 

Dört grup arasında, heteroseksüel erkeklerle ilişki içinde olan biseksüel kadınlar en az açık olanlardı. Lezbiyenler ve diğer biseksüel kadınlarla ilişkileri olan biseksüel kadınların açılma olasılığı çok daha yüksekti, ancak biseksüel erkeklerle ilişki içinde olan biseksüel kadınların bile açılma olasılığı daha yüksekti. Bekar biseksüel kadınların açık olma olasılıkları, heteroseksüel erkeklerle birlikte olan biseksüel kadınlar kadardı. 

Xavier Hall, “Bulgumuzla ilgili benzersiz olan şey, biseksüel erkeklerle birlikte olan biseksüel kadınların açık olma olasılığının, heteroseksüel cisgender erkeklerle birlikte olan biseksüel kadınlara kıyasla daha fazla olması” dedi. “Partnerin hem cinsel hem cinsiyet kimliğiyle ilgili.”

Çalışma ayrıca katılımcılara ayrımcılıkla ilgili deneyimleri hakkında sorular sordu ve heteroseksüel erkeklerle ilişkilerde biseksüel kadınlar diğer tüm kategorilere göre en az ayrımcılığı bildirdi. 

Xavier Hall,

“Kimliğinizin görünürlüğü işin içinde olabilir. Gözle görülür bir şekilde kuirseniz, daha fazla ayrımcılığa maruz kalabilirsiniz.” 

Bu, erkeklerle ilişkilerdeki biseksüel kadınların kadınlarla ilişkilerde olanlardan daha az ayrımcılığa maruz kaldıklarını ortaya çıkaran önceki araştırmalarla uyumlu. Ancak biseksüel erkeklerle birlikte olan biseksüel kadınlar bile daha fazla ayrımcılığa maruz kaldılar, bu da cinsel yönelimin de rol oynadığını öne sürüyor.

Çalışma, bunun “eşinin cinsel kimliğiyle ilgili dolaylı ayrımcılık” ile açıklanabileceğini öne sürüyor. Örneğin, biseksüel bir kadın, biseksüel bir erkekle ilişki içinde olduğu için hakarete uğrayabilir, bu da ona karşı cinsel yönelim ayrımcılığına benzer. 

Son olarak, çalışma katılımcılara zihinsel sağlıkları hakkında sorular sordu. Lezbiyenlerle ilişkilerde biseksüel kadınların depresyon bildirme olasılığı, heteroseksüel erkeklerle olanlara göre daha azdı. Diğer bi kadınlarla ya da biseksüel erkeklerle ilişkileri olanlar, heteroseksüel erkeklerle ilişkilerde olanlar kadar depresyondaydı. Bekar biseksüel kadınlar, depresyon bildirme olasılığı en yüksek olanlardı. 

Çalışma, açıklık, cinsel yönelim temelinde ayrımcılık ve depresyonda farklı ırklar arasında farklılıklar olduğunu buldu.

Xavier Hall’a göre çalışma, biseksüel kişilerin ilişkileri üzerine yapılan araştırmaların hem eşlerinin cinsiyetini hem de cinsel yönelimini hesaba katması gerektiğini gösteriyor. 

“Bu, farklılıklar olup olmadığını gerçekten bilmek ve bu farklılıkları neyin açıklayabileceğini anlamak için partnerin cinsel kimliğindeki farklılıkları açıklayan kadın-kadın ilişkilerine bakan daha fazla araştırma görmek istememizi sağlıyor.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.