fbpx   .  

Yeni Keşfedilen Karınca Türüne ‘Non-Binary’ İsmi Verildi

Yeni keşfedilen bir karınca türüne, biyologlar tarafından non-binary bireylere ithafen “onlar” ile biten bilimsel bir isim verildi. 

Cinsiyet çeşitliliğini kutlamak amacıyla biyologlar, Ekvador’daki bir karınca türünü geleneksel cinsiyetlendirilmiş Latince eklerden ziyade “onlar” ekiyle adlandırdılar.

 

Tür, adlandırma gelenekleri söz konusu olduğunda, pek çok yeni yaratık popüler kültür ikonları veya alan uzmanları gibi insanların isimleriyle anılıyor. Uygulama sadece iki cinsiyeti tanıyor,

“-ae” kadınları, “-i” ise erkekleri belirtiyor. 

 

Ama parıldayan tırnak etlerine ve karikatürize gözlere sahip minyatür bir tuzak çene karınca olan Strumigenys ayersthey, bunun yerine “onları” kullanarak her ikisini birden terk ediyor. Kendisi dünyada cinsiyet ayrımı gözetmeyen bir son eke sahip ilk yaratıklardan biri.

2021’e hoş geldiniz. 

Karıncayı keşfeden ekip ZooKeys’de yayınlanan bilimsel makale’de “‘Onlar’, İngilizce zamir kullanımındaki son evrimi yansıtmak için kullanılan non-binary cinsiyet tanımlayıcılarını tanır  ve daha kapsayıcı ve kapsamlı bir cinsiyet tanımlamasına hitap eder,’ dedi. 

New Scientist’e göre, karınca 2018’de Reserva Río Canandé’de Almanya Darmstadt Teknik Üniversitesi’nden Philipp Hoenle tarafından keşfedildi. 

Ancak küçük bir etanol şişesi içinde, tamamen yeni bir tür olduğunu anlayan Yale Üniversitesi’nden taksonomi uzmanı Douglas Booher’e gönderildi. 

Booher, yeni bir Strumigenys cinsi olduğunu anladığı karıncaya, pop art efsanesinin ilham perilerinden biri olarak Andy Warhol ile işbirliği yapan bir sanatçı ve aktivist olan arkadaşı Jeremy Ayers’in adını vermeye karar verdi.

YaleNews’in bildirdiğine göre, 1970’lerin sonunda Ayers, alt-rock grubu REM ve B-52’ler gibi sevilen grupları doğuran Atina, Georgia’da bir sanat topluluğu kurdu. 

Booher MailOnline’a, “Kendisini onurlandırmaktan kaçınacak olan Jeremy’nin anısına kişisel isimleri kullanırken yeni tür isimleri için yeni bir son ek sağlıyoruz,” dedi. 

Aslında etimolojik ithaf, makalenin ortak yazarı olan REM şarkıcısı Michael Stipe ile yaptığı tartışmalardan ortaya çıktı.

MailOnline’a, “Doğaya ve dile Jeremy’den daha fazla hayran kalan başka birini düşünemiyorum, bu yüzden bu ithaf onun anısına ve mirasına mükemmel bir şekilde uyuyor” dedi. 

Booher şunları ekledi:

“Tüm karınca işçileri dişidir ve çoğu durumda ürememektedir, bu nedenle karıncanın biyolojik cinsiyeti hakkında özel bir şey yok.”

850’den fazla türden oluşan bir cinste göze çarpan gerçekten güzel ve farklı bir karınca türüydü. 

“Çok havalı bir keşif olduğu için, bu karıncayı cinsiyet dahil bireyler arası çeşitliliği içeren tüm biyolojik çeşitliliği kutlayan bir isimle kutlamak istedim.”

“Gelecekte,”onlar “, ikili cinsiyet spektrumu dışında tanımlanmak isteyenler için yeni bir son ek olarak kullanılabilir ve kullanılmalıdır.” 

Çiftin makalede yazdığı üzere Strumigenys, “dünyadaki en çeşitli karınca cinslerinden biridir ve muhtemelen morfolojik olarak çok çeşitli olup, istisnai bir çene şekli ve işlevi sergilemektedir”. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.