‘Neden İngiltere’de Hiç Açık Eşcinsel Futbolcu Yok?’

 ‘Neden İngiltere’de Hiç Açık Eşcinsel Futbolcu Yok?’

Austria’s Marko Arnautovic (R) congratulates teammate Marc Janko after scoring a goal against United States’ national football team during a FIFA World Cup 2014 friendly football match between Austria and United States on November 19, 2013 at the Ernst Happel Stadium, in Vienna. AFP PHOTO / ALEXANDER KLEIN (Photo credit should read ALEXANDER KLEIN/AFP/Getty Images)

Digiqole ad

BBC Radio 1’nda yayınlanan bir program, neden İngiltere’de açık eşcinsel olmadığını sorguluyor.

Program BBC iPlayer’da da bulunabilir durumda. Programda ayrıca futbol dünyasında artan homofobi, ve sporcular arasındaki homofobik tutumlara da yer verildi.

Stonewall araştırmasına atıfta bulunulan programda, fanların yüzde 72’inin son 5 yılda oyunlar esnasında homofobik söylemler duyduklarını aktardı.

Ayrıca, 18/24 yaş aralığındaki her 5 insandan birinin de, favori oyuncularının eşcinsel olarak açılmasından utanç duyacaklarını dile getirmişler.

Bahsedilen araştırmaya göre, genç insanlar homofobik bir dil kullandıklarında, bunları sadece hakaret olarak gördükleri için bir zararının olmadığını düşünüyor.

Program iPlayer’da yayınlandığı gibi, ön gösterimleri de Facebook ve Twitter’da ulaşılabilir durumda.

Justin Fashanu 1980 yılında eşcinsel olarak açıldığında, onu takiben bir çoğunun daha açılacağı tahmin edilmişti. Fashanu 1998 yılında intihar edip öldü, ve eşcinsel olarak açılmasından 27 yıl sonra, bugün hala İngiliz Prömiyer liginde 0n açık eşcinsel futbolcu bulunuyor.

Justin Fashanu

Görünüşe göre kendi kendine dünyanın en iyi futbol ligi olduğunu iddia eden İngiliz süper ligi, LGBT dostu bir ortam yaratma konusunda problem yaşıyor.

Bildiğiniz üzere eski Leeds United oyuncusu Robbie Rogers, Britanya’yı terk edip ABD’ye gittikten hemen sonra eşcinsel olduğunu açıklamıştı. Yine Anton Hysen da 2011’de eşcinsel olarak açıldığında İsveç’te futbol oynamaktaydı.

Robbie Rogers

Kadınlar liginde ise durum çok az daha güneşli. Sadece Casey Stoney ve Lianne Sanderson eşcinsel olarak açıldıktan sonra süperligte devam edebilen isimler oldu.

Öte yandan, futboldan farklı olarak Rugby ve teniste ise bir çok LGBT isim ikon olmuş durumdalar. Bunlardan en popülerleri ise Gareth Thomas ve Martina Navratilova.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin