fbpx   .  

Yeni Sultanımız Hayırlı Olsun: Hülya Avşar

50’yi aşkın ülkede izleyiciyle buluşan fenomen dizi ‘Muhteşem Yüzyıl’, eylül ayında ‘Muhteşem Yüzyıl-Kösem’ olarak dönüyor. Hazırlıkları iki yıldır süren dizinin ilk büyük sürprizi GayMag’in ilk sayısına da konuk olan Hülya Avşar, Kösem Sultan kostümleriyle ilk kez poz verdi.

Türkiye ’yle birlikte dünyanın 50’ı aşkın ülkesinde on milyonlarca izleyiciyle buluşup fenomen haline gelen Muhteşem Yüzyıl’ın yapım şirketi TIMS Productions şimdi de Osmanlı tarihinde önemli bir yeri olan Kösem Sultan’ın hikayesiyle geri dönüyor.

Yapımcılığını Timur Savcı’nın yaptığı, 14 yaşında evinden koparılan Anastasya’nın, Osmanlı İmparatorluğunun başına geçerek; önce erkeklerin dünyasına ve sonra tüm dünyaya hükmetmiş bir imparatoriçeye dönüşmesini konu alan dizinin yönetmenliğini Zeynep Günay Tan üstleniyor.

 

“Muhteşem Yüzyıl-Kösem” dizisi için hummalı çalışma, bir yıl önce başladı. Muhteşem Yüzyıl dizisini de yaratıcı ekibi ve sanat ekibi “Muhteşem Yüzyıl-Kösem” dizisi için dev bir Osmanlı şehri inşa ediyor.

DEV KADRODAN İLK SÜRPRİZ: HÜLYA AVŞAR

Bir yandan set kurulurken bir yandan da cast çalışmaları devam eden; “Muhteşem Yüzyıl-Kösem”in kadrosundan ilk isimler belli olmaya başladı. Safiye Sultan, dizide Hülya Avşar ile hayat bulacak. “Muhteşem Yüzyıl-Kösem” dizisinde tarihimizin bir başka güçlü kadın figürü Safiye Sultan’ı canlandıracak olan Hülya Avşar’ ın dizi platosunda gerçekleşen fotoğraf çekimleri tamamlandı.

KÖLE PAZARINDAN DEVLETİN ZİRVESİNE: SAFİYE SULTAN KİMDİR?

Sofia Bellicui Baffo adıyla 1550’de Venedik’te dünyaya geldi. Dönemine göre oldukça iyi koşullarda bir eğitim aldı. Henüz on iki yaşındayken kendisini İstanbul ‘daki Pera köle pazarında bulan genç Sofia’nın güzelliği III. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan’ın kulağına kadar geldi. Manisa sancağındaki genç veliaht Murad’ın devlet meselelerinden uzak pasif karakteri, annesi Nurbanu Sultan’ı düşündürmekteydi. Nurbanu Sultan, Sofia’yı görür görmez onun oğlu için aradığı kız olduğuna karar verdi ve bir servet ödeyerek kızı satın aldı.

İki yıl süreyle haremde eğitim gören Sofia’nın adı, Safiye, yani arı, duru, saf güzellik olarak değiştirildi. Güzelliği ve kıvrak zekasıyla III. Murad’ı kendisine aşık eden Safiye Sultan, Valide Sultanlık döneminde ise devlet işlerinde de etkin bir rol aldı.

Radikal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.