Kitap Tarih

Yeni Yazılan Bir Biyografi, Leonardo Da Vinci’yi Açıkça Eşcinsel Birisi Olarak Resmediyor

GMag
Yazar: GMag

Yeni yazılan bir biyografi, Leonardo Da Vinci’yi 15. yüzyıl Floransa’sında açıkça eşcinsel olan bir erkek olarak keşfediyor. Walter Isaacson’un yazdığı Leonardo Da Vinci: The Biography, sanatçının binlerce sayfalık kendi notlarına dayanıyor ve hayatı, yaptıkları hakkında yeni keşiflerden bahsediyor.

Da Vinci’nin cinselliği herkes tarafından bilinen bir sır olsa da, çoğu kişi sanatçının hangi boyutta eşcinselliğini yaşadığını bilmiyor.

Kitap, ressamın genç erkek yardımcı serisinden, sanatında erkek cinselliğini tasvir edişinden ve kendisine hayatı boyu yöneltilen homoseksüellik iddialarından bahsediyor. Sanatçı iki kere eşcinsel seks yapmakla suçlanmış ve genç çırağı Leonardo’yla yaşadığı ‘aşağılık hayat’ dolayısıyla uzaklaştırılmıştı. Leonardo’nun kendi yazılarında erkeklere karşı olan çekiminden aldığı ilham ve kadınlarla seks yapmak istemeyişi açıkça görülüyor.

Isaacson, Da Vinci’yi bir çeşit serseri: gayrimeşru, gay, vejetaryen, solak, dikkatsiz ve bazen kafir olarak tanımlıyor.

Kitap, sanat tarihindeki eski savlara meydan okuyor ve Leonardo’nun cinsel ilişkiden kaçınan bir hayat sürmediğini iddia ediyor. 

Kitabın Da Vinci’yi anlattığı şekilde çekilecek bir film, Paramount’ta geliştirilme aşamasında ve talihin keyifli bir cilvesi sonucu filmin başrolünde Leonardo DiCaprio’yu göreceğiz.

Yorum Yaz

13 Paylaşımlar
+1
Paylaş13
Tweetle
Paylaş
Pin