Yeni Zelanda’daki Bir Okul Cinsiyetçi Üniformaları Kaldırdı

 Yeni Zelanda’daki Bir Okul Cinsiyetçi Üniformaları Kaldırdı
Digiqole ad

Etek, külotlu çorap, şort ve pantolon herhangi bir öğrenci tarafından cinsiyete bakılmaksızın giyilebilir.

Yeni Zelanda’nın güneyindeki bir okul, öğrencilerin cinsiyetlerine bakılmaksızın pantolon veya etek giyebilmesi için üniforma kurallarını değiştirdi. Bazı kız öğrenciler pantolon giymesine izin verilmediğinden şikayet edince, Dunedin North Orta Okulu cinsiyete bağlı üniforma kurallarını kaldırdı.

3264

Okul beş adet üniforma seçeneği sundu; Şort, uzun pantolon, şilte. Öğrencilerin erkek veya kız olmasına bakılmadan herhangi istediği birini giyebilecek. Okul müdürü Heidi Hayward, Otago Daily Times’a yaptığı açıklamada, “kız üniforması, erkek üniforması olarak ayırmıyoruz ” dedi. “Geçen sene bana meydan okumuş birkaç öğrencim vardı. Dediler ki: “Neden etek giymek zorundayız? Pantolon giyebiliriz, neden giyemiyoruz?” “Açıkçası bunu oldukça mantıklı buldum. 2016 yıllarıydı ve bu kalıplaşmışlıkları hala yaşamamızın garip olduğunu düşündüm.”

Öğrencilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlıyor

Hayward, yeni üniforma kurallarının, öğrencilerin daha rahat hissetmek için cinsiyetlerini veya cinselliklerini sorgulamasına yardımcı olacağını umduğunu söyledi. Müdür Hayward, Guardian’a ‘’Ben kadın olduğum için etek giymek zorunda kaldım, bu yüzden toplumsal cinsiyet kalıplarını sürdürmemeyi ve çocuklar için duyarlı olmak gerektiğini düşünüyorum,” dedi. Ayrıca öğrenciler için ‘Umarım bunun sonucunda okulumuzda cinsiyeti veya cinselliğini sorgular, bu mesajın iyi olduğunu anlar çeşitliliğe değer veren ve kendinizle barışık bireyler olursunuz ” dedi.

Değişim için kampanya başlatan öğrenciler etek yerine şort giymeye başladılar. Öğrencilerden biri, “Kızların etek veya şilte, erkeklerin şort veya pantolon giymek zorunda kalmasını çok cinsiyetçi buldum. Artık seçimlerimizin olması bana iyi hissettirdi. Gerçekten büyük bir olay değil, ama zaten hepsi daha rahat hissetmek üzereydi ve şimdi buna sahibiz.” Dedi.

Müdür Hayward, okulun yeni hedefinde cinsiyetsiz tuvaletlerin olduğunu da belirtti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin