Yeni Zelanda’daki Trans Bireylere Kötü Haber

 Yeni Zelanda’daki Trans Bireylere Kötü Haber
Digiqole ad

The Guardian’ın haberine göre, Yeni Zelanda’daki transseksüel bireylerin, cinsiyet değiştirme ameliyatı için 30 yıldan fazla beklemesi söz konusu.

Trans-surgery-big_640x345_acf_cropped-1

Bu durumun, işinde tek uzman cerrah olan Dr. Peter Walker’ın emekliliğinden sonra ortaya çıktığı öne sürülüyor.

Trans savunma grubu Agender’in başkanı Lynda Whitehead, Guardian’a konuştu ve “Bu acınası bir durum. Geçtiğimiz birkaç yıl, trans bireyler için yıkıcı oldu.” açıklamalarında bulundu.

Az maliyetli işlemler ve ameliyat olan bireylere karşı olumlu tavır, Yeni Zelanda’nın 1990’lardan beri, cinsiyet değiştirme operasyonlarında lider ülke olmasının en büyük nedeni. Ancak 2014’te yaşanan bir gelişme durumun değişmesine neden oldu.

surgery

Bütün dünyadan insanları bünyesine çeken Yeni Zelanda’da, Dr. Peter Walker’ın emekliliği umulmadık bir etki yarattı. Dr. Walker’ın yeri, emekliliğinin ardından günümüze kadar olan süreçte ne yazık ki doldurulamadı. Dr. Walker, bütün estetik cerrahlarla konuştuğunu ve yerini devralmak isteyip istemediklerini sorduğunu açıkladı.

Walker: “Bu yapması oldukça zor bir ameliyat, bu nedenle kimse bu işe girmek istemiyor.” dedi.

Şimdilerde ise, Dr. Walker’ın emekliliğinin ardından, cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmek isteyen kişi sayısı 70’i aşmış görünüyor. 70 kişilik listeyle ilgili olarak trans topluluğu da, bunun oldukça “çaresiz” ve “hayal kırıklığına uğramış” hissettirdiğini belirtiyor.

BERLIN, GERMANY - SEPTEMBER 05: A doctor holds a stethoscope on September 5, 2012 in Berlin, Germany. Doctors in the country are demanding higher payments from health insurance companies (Krankenkassen). Over 20 doctors' associations are expected to hold a vote this week over possible strikes and temporary closings of their practices if assurances that a requested additional annual increase of 3.5 billion euros (4,390,475,550 USD) in payments are not provided. The Kassenaerztlichen Bundesvereinigung (KBV), the National Association of Statutory Health Insurance Physicians, unexpectedly broke off talks with the health insurance companies on Monday. (Photo by Adam Berry/Getty Images)

Sağlık bakanlığı ise 2016 veya 2017’den itibaren devlet destekli yurtdışı operasyonların önünü açacaklarını duyurdu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin