fbpx   .  

Yeni Zelanda’nın Yeni Başbakanı Jacinda Ardern LGBT Haklarını Destekliyor

Yeni Zelanda’nın yeni başbakanı LGBT hakları konusundaki görüşleri yüzünden Mormon Kilisesi’nden ayrıldı.

Jacinda Ardern içinde büyüdüğü kiliseyi büyüyünce eşcinsel arkadaşlar edindikten sonra reddettiğini açıkladı.

 

37 yaşındaki Ardern Yeni Zelanda’nın en geç başbakanı oldu. Yeni başbakan hükümetini Yeşil Parti’den destek alarak İşçi Partisi ve Önce Yeni Zelanda Partisi koalisyonuyla kurdu.

 

Seçim kampanyası sırasında Ardern, nasıl LGBT haklarının savunucusu olduğunu açıkladı.

Yeni Zelandalı Ardern Mormon olarak yetiştirilmiş – bu din, anti-LGBT görüşleri ve evlilik eşitliğine olan karşıtlığıyla biliniyor.

Vergiden muaf olan Rab İsa ve Son Gün Azizleri Kilisesi (Mormon Kilisesi) Kaliforniya’da evlilik eşitliğini durdurmak için öne sürülen Propostion 8 yasasına destek vermişti.

Değişen görüşlerini açıklayan yeni başbakan New Zealand Herald’a; “Uzun yıllar bunu hep düşündüm. Rahatsız edici bir durumdu,” dedi.

“Eğer dininiz hayatınızın hep önemli bir parçası olmuşsa ve birden sorgulamaya başlamışsanız, bu çok zor bir şey olabilir.”

“Sivil Partnerlik Yasası öne sürülmeden önce bile üç tane eşcinsel ev arkadaşım vardı ve arada sırada kiliseye gidiyordum. Bunun çelişkili olduğunun farkına vardım. Ya arkadaşlarıma ya da kiliseye kötülük yapıyormuşum gibiydi.”

“Arkadaşlarımı reddeden bir dine nasıl mensup olabilirdim?”

“Patlama noktası da bu oldu.”

“Önce uzaklaştım sonra da hep uzlaşamayacağım şeyler olduğunu anladım ama tolerans ve hoşgörü temelli bir dinin ayrımcılık yapmasıyla uzlaşamayacaktım.”

Bu aydınlanmalar sonucu Ardern kiliseden ayrılıp agnostik oldu.

“Hayatlarının temelinde din olan insanlara büyük saygım var. Ama olmayanlara da eşit derecede saygım var.”

“Ben agnostiğim. Din üzerine fazla düşünmüyorum.”

“İnsanların din ve vizdan özgürlüğüne inanıyorum. İster ateist, ister koyu bir kilise takipçisi olsun kimse inançları yüzünden baskı altında kalmamalıdır.”

Başbakan olacağını öğrendikten sonra İşçi Partisi üyesi Ardern “Bugün çok güzel bir gün. Bu hükümeti bütün Yeni Zelanda’lılar için kuracağız ve daha eşit ve daha iyi bir Yeni Zelanda inşa edeceğiz,” dedi.

“Yeni Zelanda’yı tekrar bir dünya lideri yapmak için çalışacağız. Gurur duyacağımız bir ülkemiz olacak. Bunu başarabiliriz ve başaracağız da.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.