fbpx   .  

Yetişkin Errrkek Pipisi

Yazar ve tv programcısı Yekta Kopan’ın bugün Radikal’de paylaştığı ve Türkiye’deki erkeklerin toplumsal cinsiyet rollerine değinen “Yetişkin Bir Errrkek’in Pipisi” yazısı çok beğenildi. İşte bu yazı:

Yetişkin Errrkek’i, erkeklerden ayıran başlıca özellikler şöyle sıralanabilir: Yüksek ses-bağırarak konuşma, azarlama-aşağılama, bitmeyen paranoya, böbürlenme-kibir, Özgüvensizliğe bağlı aşırı güven, ‘sen benim kim olduğumu biliyor musun’ kalıbının sıklıkla kullanılması. (Errrkek’lerin erkekleri pipi üstünden aşağılamaları da bilinen davranışlardandır.)

Errrkek’lere dünyanın birçok bölgesinde rastlanmaktadır. Yetişkin bir Errrkek, 70-120 kilo arasındandır. Daha zayıfları ve daha şişmanları da vardır. Türkiye’de de baskın olan Errrkek Familyası otçul, etçil ve bencildir.

 

Yavruluğundan itibaren pipisinin ne kadar değerli ve önemli olduğu bilgisiyle yetiştirilir. Bunun sonucunda pipilerini, sadece karşı cinse değil, hemcinslerine ve bütün dünyaya karşı bir güç olarak görme eğilimine girer. Yetişkin Errrkek’lerin, olur olmaz yerlerde pantolon üstünden, mayo içinden bu değerli organlarını ‘yerleştirmeleri’, araştırmacılar tarafından bir çeşit ‘güç gösterisi’ olarak kabul edilse de, eylemin esas amacı kesin olarak tanımlanamamıştır.

Yetişkin bir Errrkek, pipisinin üstünlüğünü vurgulayan bir dilin içinde büyümenin gereklerini yerine getirir. Önceki nesillerden miras aldıkları bu argo dilde, ‘girmek, sokmak, çakmak, becermek, vurmak ve benzeri fiiller’ sıkılıkla kullanılır. Bu dili normal dil olarak kabul ettirmek, türün ayırt edici özelliklerindendir.

 

Yetişkin Errrkek’ler genelde grup halinde dolaşır. Pipilerinin özne olduğu şakalar yapmak, itişmek, didişmek, yüksek perdeden sesler çıkarmak bilinen davranış kalıpları arasındandır. Yapılan incelemelerde, en belirgin örnek olarak otuz-kırk bin kişilik stadyumlardaki saldırgan kükremeler gösterilmiştir. Bu kükremelerde, pipilerinden geldiğine inandıkları iktidarı hemcinslerine yönlendirmek en büyük zevkleridir. (Hem böyle kükremelerden zevk alıp, hem de iki erkek arasındaki ilişkiyi ayıp görmek türün rutin bir davranışıdır.)

Yetişkin Errrkek’lerin en bilinen özelliklerinden biri de ‘ahlakçı’ olmalarıdır. Ahlak anlayışları kadının etek boyu, kıyafet tarzı, kahkahası gibi konularla sınırlıdır. Karşısındakinin ‘kadın mı, kız mı olduğu’, ‘kızlı erkekli aynı ortamlarda bulunup bulunmadığı’, ‘çok affedersiniz kürtaj yaptırıp yaptırmadığı’ gibi konular yetişkin bir Errrkek’in sorumluluk alanına girer ve bu konularda tek karar verici olmak ister. (Kimi araştırmacılara göre yetişkin Errrkek, kadını bir bedenden ibaret görür. Günlük konuşmaları hep bu bilgiyle sınırlıdır. )

Errrkek, kadının temel görevinin doğurganlık ve hizmet olduğuna inanır. Kadının bu çerçevenin dışına çıkması ani hırçınlaşmalara neden olabilir. Hele ki, ‘kadın haliyle konuşan’, ‘düşünce üreten’, ‘çok affedersiniz ama bir hanımefendi gibi davranmayan’ kadına asla tahammülü yoktur. Şefkatli, hürmetli, sessiz ve asil olmadığını düşündüğü kadın, yetişkin bir Errrkek’in koruma alanında olmayı da hak etmez onlara göre. Başına geleceklerden kendisi sorumludur.

Yetişkin Errrkek’ler kendi içlerinde farklı işler yapsa da, pipi egemenliği ve yukarıda sayılan davranış kalıplarının tekrarı mutlaktır. Örneğin, plaza tipi yetişkin Errrkek, gün boyunca aynı işteki kadınlara ‘duygusal baskı’ uygularken, reklamcı tipi Errrkek’ler kadını kocasına yemek yapıp çocuklarının odasını temizleyen bir varlık olarak sunar. Siyaset ve medya grubu yetişkin Errrkek’lerin davranış kalıpları henüz sınıflandırılamamış olsa da, en sert ilişkilere burada rastlanmaktadır. Bu iki alanda araştırma yapmak isteyenler, derin bir bataklığa girmişçesine yok olmuşlardır. (Çoğundan bir daha haber alınamamıştır.) Örnekler çoğaltılabilir.

Yetişkin Errrkek, “Ben kadına her türlü özgürlüğü veriyorum, onlara hoşgörü gösteriyorum,” sözlerine sırtını yaslar. Kendi dilinden konuşan kadını ‘dünyanın en güzel süsü’, ‘kanatsız melek’, ‘kadınlar çiçektir’ ve benzeri kalıplarla alkışlar. Son yıllarda bu kalıpları çeşitlendiren yetişkin Errrkek’ler, ‘adam gibi adam’ tanımlamasıyla taçlandırılmaktadır.

Yetişkin Errrkek, gün boyu gücünü dünyaya kanıtlamak amacıyla avlanır. Bazı türleri sadece ‘sözlü avlanma’ ile yetinirken, daha büyük bir bölümü ‘fiziksel avlanma’yı tercih eder. Kendilerinde hak gördükleri bu avlanma sırasında, tecavüze varan birçok yöntem kullanırlar. Herkesin güçlerine biat etmelerini sağlayacak düzenlemeler yapmak, türün bilinen özelliklerindendir. Böylece ‘avlanmalarına’ istedikleri zemini de rahatlıkla sağlayabilirler. Hiç olmadı ‘iyi hal’ devreye girer. Kendi familyasının üstünlüğüne inandığı gibi, kendi ürettiği dille savunulan masumiyete (ya da kışkırtılmasa masum olacağına) inancı sonsuzdur.

Kadın üstünde istediği hakimiyeti kuramayan yetişkin Errrkek, yeni düşmanlar yaratmak konusunda çok yeteneklidir. Araştırmacılar, yetişkin bir Errrkek’in kısa sürede kendisi gibi olmadığına inandığı her şeyi ‘ötekileştirebildiğini’ tespit etmiştir. Burada biriktirdiği öfkesini kadınlara “Ya benimsin ya toprağın” şeklinde gösteren yetişkin Errrkek, kendi yarattığı düşmanlara da “Ya bendensin ya toprağın” diye yaklaşmaktadır. Bu aşamaya gelmiş yetişkin bir Errrkek, öldürücüdür.

Yetişkin Errrkek’i, erkeklerden ayıran başlıca özellikler şöyle sıralanabilir: Yüksek ses-bağırarak konuşma, azarlama-aşağılama, bitmeyen paranoya, böbürlenme-kibir, Özgüvensizliğe bağlı aşırı güven, ‘sen benim kim olduğumu biliyor musun’ kalıbının sıklıkla kullanılması. (Errrkek’lerin erkekleri pipi üstünden aşağılamaları da bilinen davranışlardandır.)

Bilimsel sınıflaması henüz yapılamamış olan Errrkek’ler, iktidarlarını kaybetme evresine girdiklerinde iyice hırçınlaşır. Kontrol edilemeyen örneklere rastlanmıştır. Kısa süreli hafıza kayıpları, zamansız pipi-iktidar vurguları, anlık duygu değişimleri bu dönemde baş gösterir. Ayrıca, bu evreye gelmiş Errrkek olduk olmadık yerde sıklıkla ağlar. Uzmanlar bu durumu ‘giden pipinin ardından dökülen gözyaşları’ olarak tanımlamıştır.

En büyük düşmanları ‘özgür düşünce’dir. Korunmaya alınmış bir tür olmamasına karşın, kendilerine yarattıkları koruma alanı sayesinde sayıları gün geçtikçe artmaktadır.

Yetişkin bir Errrkek, her an-her yerde karşınıza çıkabilir.

Kaynak: Radikal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.