YouTube, Spotify ve Facebook, LGBT’lere ‘Geberin’ Diyen Şarkıyı Kaldırdı!

 YouTube, Spotify ve Facebook, LGBT’lere ‘Geberin’ Diyen Şarkıyı Kaldırdı!
Digiqole ad

Malezyalı bir rock grubu olan Bunkface, bu ayın başlarında Akhir Zaman (Zamanın Sonu) isimli homofobik bir şarkı yayınladı. Şarkı, yoğun bir şekilde LGBT’ye karşı nefret içeriyor.’

Şarkıda “LGBT boleh pergi mampus” gibi sözler yer alıyor. Bu sözler “LGBT cehenneme gidebilir,” ya da “LGBT gidip geberebilir,” şeklinde çevriliyor.

Şarkının nefret söylemleriyle dolu olmasına rağmen Spotify, YouTube ve Facebook gibi platformlarda uzun bir süre boyunca kaldı. Fakat geçtiğimiz hafta şarkı, bu platformların hepsinden kaldırıldı.

Platformlar, şarkı nefret söylemi barındırdığı için şarkıyı kaldırma kararı aldı.

Bunkface, şarkı sözleriyle ilgili yaptığı açıklamada sözlerin “dünyada ve özellikle Malezya’da büyümekte olan LGBT hareketine” yönelik olduğunu söyledi.

“Kimseye karşı nefret duymaya veya kimseyi nefret duymaya teşvik etmeye niyetimiz olmadığını belirtmek isteriz. Malezya’daki LGBT’lere, ‘haklarını elde etme çalışmaları’ hareketini desteklemediğimizi göstermek istiyoruz. Özellikle de Müslüman olanlar için.”

“İslam’ın tanımı Allah’a ve kurallarına itaat edip kendini O’na teslim etmektir. Biz kimiz ki bunu sorgulayalım?”

Bunkface’in açıklaması bazı gruplar tarafından sıcak karşılanmadı. Ülkedeki kuir bir müzik grubu bu konu hakkında Instagram’da şöyle yazdı:

“Her ne kadar diğer müzik gruplarına müzisyen olarak saygı duysak da müziği nefreti yaymak için bir araç olarak kullanılmasına hem üzüldük hem de hayal kırıklığına uğradık.”

“Söylediklerimizi umursamayabilirler fakat zorbalık, depresyon ve intihar gibi konular komik değil. Hiç kimse bu konularda üzerine sorumluluk almak istemez.”

Günümüzde Malezya’da eşcinsellik 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

39 Paylaşımlar
Paylaş39
Tweetle
Paylaş
Pin