YouTube’un ‘Kısıtlama Modu’ LGBT İçeriklerini Görüntüleyenlerden Gizliyor

 YouTube’un ‘Kısıtlama Modu’ LGBT İçeriklerini Görüntüleyenlerden Gizliyor
Digiqole ad

LGBT içerik yaratıcıları ve vlogger’lar, YouTube’u, içeriklerini sınırlı mod özelliği ile gizlemekle suçladı.

Ünlü video paylaşım sitesi, “rahatsız edici içeriği” otomatik olarak filtrelemek için bu özelliği tanıttı.

Google’a göre şirket, “potansiyel olarak uygun olmayan içeriği belirlemek ve filtrelemek için topluluk işaretleme, yaş kısıtlaması ve diğer sinyalleri” kullanıyor.

Mod varsayılan olarak kapalı, ancak kullanıcılar istedikleri belirli kanallarda bunu açabiliyor ve ayarları tarayıcılarında kilitleyebiliyorlar.

Rowan Ellis, bu özelliği ile YouTube’u eleştiren, içeriklerinin engellendiğini düşünen birçok LGBT içerik oluşturucusundan biri.

youtube-lgbt-restricted-mode

Ellis, YouTube’da bir video yayınladı ve kısıtlı mod açık olduğunda videosu gizlendi. LGBT’yi ‘aile dostu değil’ olarak nitelendirdiğinden, YouTube’un bu öneriye “önyargı” getirdiğini belirtti.

Bir başka LGBT yaratıcısı olan NeonFiona, videolarını mod açık konumundayken yayınladı. Eşcinsel, lezbiyen ve biseksüel kelimeleri içeren videoları kanalında gizlendi.

Trans YouTuber SeaineLove’da videolarının bu özellikle gizlendiğini fark etti. Love, gizli videoları “oldukça beğenilen” videolar olarak tanımlıyor.

İçeriklerinin sansürlendiğini fark eden LGBT YouTube vlogger’ları, derecelendirmeler üzerindeki etkiden endişelenmediklerini, ancak bu uygulamanın LGBT hakkında bilgi almak isteyen genç insanlar üzerindeki etkisinin kötü olacağını düşündüklerini belirtti.

Ellis, LGBT’lerin bu özellikten dolayı “farklı muamele gördüklerini” söyledi.

NeonFiona şunları ekledi: “Farklı yönelimler ve tanımlar hakkında ve LGBT’lerin geçmişi hakkında bilgi almak isteyen çocuklar, videolar sınırlandığında bu bilgilere erişemiyorlar. Videoları kısıtlamak, bu çocukların ihtiyaç duydukları bilgileri almasını da kısıtladığınız anlamına geliyor.”

Google’ın sözcüsü ise şöyle dedi: “Kısıtlı Mod, daha sınırlı bir YouTube deneyimi yaşamak isteyen çok küçük bir kullanıcı alt kümesi tarafından kullanılan isteğe bağlı bir özelliktir.”

“Sağlık, siyaset ve cinsellik gibi konuları içeren bazı videolar, bu özelliği kullanmayı seçen kullanıcılar ve kurumlar için görünmeyebilir.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin