fbpx   .  

Yunanistan, Eşcinsellerin Kan Verme Yasağını Sonunda Kaldırdı

Yunanistan uzun süredir devam eden eşcinsellerden kan almama yasağını kaldırdı.

10 Ocak’ta konu ile ilgili kararname ülkenin Sağlık Bakanı Thanos Plevris ve Milletvekili Mina Gaga tarafından imzalandı.

 

Greek City Times yaptığı açıklamada,

“Yeni alınan kararla birlikte kan bağışı yapabilecek daha çok birey var ve eşcinsellerin yasal olarak yaşadıkları eşitsizliğin önünden bir engel daha kalktı.” Dedi.

Kararname, ülkenin yeni yasa ve kararnamelerini yayınlamakla yükümlü olan resmi gazetesi “the Government Gazette” konu ile ilgili yayın yaptıktan  sonra yürürlüğe girecek.

Eşcinsellerin kan vermesi ile ilgili yasak ilk kez 1977’de yürürlüğe girmişti.

Plevris’in 31 Ağustos 2021’de Bakan olması ile birlikte bu yasak ile ilgili görüş almak için “Ulusal Kan verme Merkezi” ile bir görüşme ayarlandı.

Eşcinsel erkeklerin kan verememesi ile ilgili yasalar geçtiğimiz yıllarda İngiltere, İskoçya ve Galler’de de  tekrardan düzenlenmişti. Amerika, 2020’de kan stoklarındaki düşüş üzerine yasağı kaldırmıştı.

Kanada’da en kısa sürede eşcinsel erkeklerin kan verme yasağını kaldıracağını açıkladı.

Yeni düzenlemelere göre eşcinsel erkekler eğer geçilen 3 ay boyunca sadece tek bir partner ile birlikte oldular ise kan verebilecekler. Yani tek eşli ilişki yaşayan eşcinsel ve biseksüel erkekler kan verebilecek.

Yasak ile ilgili ilk düzenleme 2011’de yapılmıştı ve sadece 12 ay boyunca cinsel ilişkiye girmeyen erkekler kan verebiliyordu.

2017 de yapılan bir başka düzenleme ile bu sınır 12 aydan 3 aya çekildi ama tek eşli eşcinsel çiftleri kan verebilme hakkının dışında bıraktı.

Yeni bir kişiyle ya da birden fazla partnerle anal seks yapan bağışçıların kan vermek için cinsiyet fark etmeksizin 3 ay beklemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.