Yunanistan, Transseksüel Çocukların da Yasal Olarak Tanınmasını Kabul Etti

 Yunanistan, Transseksüel Çocukların da Yasal Olarak Tanınmasını Kabul Etti

NEW DELHI, INDIA – FEBRUARY: Alex who is known as ‘Mona’, a transgender, who wants to be a model, poses for a photograph in February 2015, in New Delhi, India. BEING transgender in India is no easy matter – with trans people regularly coming up against intense prejudice, including verbal and physical threats. But in the face of that hostility, a group of trans models have come together in Delhi to create a new calendar celebrating their unique community. With very few opportunities available for transgender people to enter the field of mainstream modelling, the group decided to take a more DIY approach – which they hope will be first step towards their acceptance by wider Indian society. PHOTOGRAPH BY Sujatro Ghosh / Barcroft India UK Office, London. T +44 845 370 2233 W www.barcroftmedia.com USA Office, New York City. T +1 212 796 2458 W www.barcroftusa.com Indian Office, Delhi. T +91 11 4053 2429 W www.barcroftindia.com

Digiqole ad

Yunanistan’daki kanun yapıcılar, transseksüel bireylerin yasal geçiş sürecini kolaylaştıracak bir yasa tasarısını kabul etti.

Yeni yasaya göre Yunanistan’da artık trans bireylerin yasal olarak tanınmaları için cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmeleri gerekmiyor.

Yasa 17 yaş ve üzeri tüm bireyler için geçerli olacak.

15-17 yaş arası çocuklar da yasal cinsiyet tanıma sürecine erişim sağlayabilecek.

Ancak yine de tıbbi kuruldan bir sertifika almaları gerekiyor.

Ayrıca trans bireylerin bu imkana erişebilmesi için bekar olmaları gerekiyor.

Yasal tanınmanın işleme konabilmesi için bir yargıcın değerlendirmesi de gerekli.

ILGA-Avrupa yöneticisi Evelyne Paradis yasayı şöyle değerlendirdi: “Gelişim var, ancak mükemmel değil.

“Bugün ileri yönelik büyük bir adım atıldı ancak bu adım halen Yunanistan’daki tüm trans bireyleri kapsamıyor.”

Konu tartışmaya ilk açıldığında yasanın 15 yaşından itibaren tüm trans bireylere kimlik kartları ve resmi evraklarda cinsiyet ibaresini değiştirme hakkı sunacağı ve fiziksel geçiş süreci hakkında bir kanıt gerekmeyeceği söylenmişti.

Bu tartışmadan önce trans bireyler yasal tanınma imkanına sahip olabilmek için cinsiyet değiştirme ameliyatı ve psikiyatrik süreçlerden geçmek zorundaydı.

Yunanistan’da düzenlenen yasa ile bireylerin yalnızca beyanat ile resmi evraklarda cinsiyetlerini değiştirebileceği söylenmişti.

Söylenene göre bu yasa ile bireyler 15 yaşından itibaren cinsiyet ibarelerini yasal olarak değiştirebilecekti ki bu hak İngiltere’de 18 yaş ve üzerindeki bireylere veriliyor.

Yasaya göre kanunen cinsel kimlik değiştirmek tıbbi testlere, terapilere ve ameliyatlara değil kişisel tercihe bağlı bir durum olacaktı.

Yunanistan’daki transseksüel topluluğu önerilen bu yasa değişikliğini büyük bir coşkuyla kutlamıştı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras bu hareketin “uzun zamandır ötekileştirilmiş bir kesimin temel insan hakları” ile ilgili olduğunu savunmuştu.

“Biz ses çıkaramayanların ya da sesi bastırılanların yanındayız.

“Hayatları boyunca baskı altında kalan azınlıkların, tüm eşitsizlikler ve dışlanmalara maruz kalan bireylerin yanındayız.

 “Savunmayı amaçladığımız şey bu insanların temel haklarıdır,” diye belirtti Çipras.

Transseksüel destek derneğinin lideri Anna Apergi yasayla ilgili şöyle konuştu: “Tabii ki yasadan yanayız, çünkü bu hayatlarımızı doğrudan ilgilendiriyor.

“Bu varlığımızın tanınmasıyla alakalı bir durum.”

Öneriler

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

324 Paylaşımlar
Paylaş324
Tweetle
Paylaş
Pin