fbpx   .  

Araştırma: Yunus Balıkları Klitorislerini Lezbiyen Sekste Kullanıyor

Geçtiğimiz günlerde “Current Biology”‘de yayınlanan bir araştırma üzerine sosyal ilişkilerini korumak için sık sık seks yapan yunus balıklarının zevk için özel olarak evrimleşmiş klitorislerinin olduğu ortaya çıktı.

Doğal nedenlerle ölen 11 şişe burunlu yunus balığı üzerinde yapılan incelemeler sonucunda yunus balıklarının birçok kan damarı içeren dokularıyla ve deriye çok yakın konumlanmış yoğun sinir ağıyla insanlarınkine benzer klitoris yapıları olduğu bulundu. Sonuç olarak yunus balıkları seksten zevk alıyor ve bu da neden bu kadar sık cinsel ilişkiye girdiklerini açıklıyor.

 

Araştırmanın başındaki isim Biyolog Patricia Brennan, “New Scientist” dergisine yaptığı açıklamada,

“Şişe Burunlu Yunuslar kıyıya yakın bölgelerde yaşıyor bundan dolayı da gidip onları incelemek kolay. Dişiler üreme döneminde olmasa bile yıl boyu seks yapıyorlar. Yıl boyu seks yapmalarının yanında eşcinsel seks de yunuslar arasında oldukça yaygın.” Diyor.

Yunus Balıkları leziyen seksi konusunda oldukça yaratıcı.

“Dişiler yüzgeç ve burunlarıyla sık sık birbirlerinin klitorislerini okşuyor ve bu alışılmadık bir durum değil bunu sık sık yapıyorlar. Dişilerin mastürbasyon yaptığı da biliniyor.”

Yunus balıklarının cinsel organları hakkında edinilen bilgiler insanların cinselliği için de önem taşıyor.

Brennan hayvanların cinsel hayatı hakkında bu kadar az araştırma olması hakkında “şaşırtıcı” kelimesini kullanıyor. Bilim insanları insan klitorisini 1990 ların sonlarına kadar anlayamamıştı.

AFP’ye yaptığı açıklamada memelilerde seks ve zevk konularını araştırmanın insan seksinin zevki açısından gelişmelere yol açabileceğinden bahsediyor.

Araştırmacı New Scientist’e yaptığı açıklamada şunları söyledi,

“Seks sırasında klitorisin uyarılmaması, orgazm olamama ya da acı çekme gibi sıkıntılar yaşayan bir sürü kadın olduğuna eminim. Cinsel davranışlarla ilgili araştırmalardan rahatsız olan insanlar var ister insanlarda ister hayvanlarda olsun. Bu hiçbir şekilde seksin önemsiz olduğunu ve bu konuda araştırma yapılmaması gerektiğini göstermiyor.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.