fbpx   .  

Zorlu PSM Reddettiği Eşcinsel Korosuna Yeni Mekân arıyor

Zorlu PSM, Boston Eşcinsel Erkek Korosu’nun İstanbul konserine ev sahipliği yapmayı reddetti. Zorlu Holding’e bağlı sanat merkezi, koronun 27 Haziran konseri için yeni mekân bulmasına yardımcı olacak.

LGBTİ Onur Yürüyüşü’nden bir gün önce, 27 Haziran’da İstanbul’da sahne alması planlanan Boston Eşcinsel Erkek Korosu, homofobik medya kampanyaları sonucunda geri çevrildi. Koro temsilcileriyle görüşen Zorlu Performans Sanatları Merkezi (Zorlu PSM), konserin farklı bir mekânda gerçekleşmesi için koroya yardımcı olacak.

“Müzik toplumsal adalet mücadelelerinin merkezinde yer alıyor”

 

Koro müdürü Craig Coogan, konserin Zorlu PSM’de gerçekleşmeyecek olmasından ötürü üzüntü duyduklarını ve hayal kırıklığı yaşadıklarını paylaştı. Boston Eşcinsel Erkek Korosu adına bir açıklama yayınlayan Coogan müziğin birleştirici gücüne ve toplumsal adaletle ilişkisine dikkat çekti:

“Boston Eşcinsel Erkek Korosu olarak Haziran ayında İstanbul’da sahne alacağımız için oldukça heyecanlıyız. Konserimizin Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşmeyecek olması bizleri hem üzdü, hem de hayal kırıklığına uğrattı. 13 Mayıs’ta ACFEA Tur Danışmanları ve Vokaliz’den temsilciler ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi ile sözleşmemizin ayrıntılarını doğrulamaya çalıştık. Ne yazık ki, ayrıntıların doğrulanamaması üzerine ACFEA Tur Danışmanları ile -Zorlu PSM’nin de tüm desteğini alarak- 27 Haziran’daki gösterimiz için farklı bir yer arayışına girdik.

“Türkiye’de herkes için eşit hakları savunanlardan, özellikle de İstanbul LGBTİ topluluğundan aldığımız destekten dolayı müteşekkir olduğumuzu, onur duyduğumuzu belirtmek isteriz. Haziran ayında Türkiyeli seyircilerimize Broadway şarkılarından Madonna gibi sanatçıların pop müziğine kadar geniş bir repertuar sunmayı dört gözle bekliyoruz. Müziğin sınırları aşma ve farklı geçmişlere, dillere ve inançlara sahip insanlar arasında bağlantı yaratma gibi bir gücü var. Müzik ayrıca toplumsal adalet mücadelelerinin de uzun zamandır merkezinde yer alıyor. Ortak kültürel deneyimler, kelimelerden ve entelektüel paylaşımlardan daha derinlere iniyor. Bizler de müziğimizi Türkiyeli seyirciyle paylaşmaya can atıyoruz.”

BGMC_DIVA0132Vokaliz Organizasyon: Bundan sonraki olasılıklar değerlendiriliyor

Konserin Türkiye’de gerçekleşmesi için 6 yıldır çaba gösterdiğini belirten Vokaliz Organizasyon Sorumlu Müdürü İlker Ersin, kaosGL.org’a yaptığı açıklamada konser mekânı için bundan sonraki olasılıkların değerlendirildiğini paylaştı. Ersin, konsere ilişkin son durumun 3 gün içerisinde netlik kazanacağını söyledi.

BGMC CABARET 002Change.org’un “başarısı”!

Konserin iptal edilmesi için change.org’da başlatılan kampanya koronun “eşcinselliği meşrulaştırma ve yayma” amacında olduğunu iddia ederken site kampanyanın 2.836 destekçi ile “değişim yarattığını” duyurdu.

Change.org, kendi “Topluluk İlkeleri”nde insanların cinsel yönelimlerine dil uzatılmasına ve nefret söylemine karşı olduğunu duyursa da homofobik nefret kampanyasını yayından kaldırmadı. Site, Kaos GL Derneği’nin kampanya ile eşcinsellerin hedef gösterildiğine dair mesajını ise yanıtsız bıraktı.

BGMC 2013 CABARET 053Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı homofobik ayrımcılığı onaylıyor mu?

Homofobik nefret kampanyasının muhataplarından biri de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ydı. Bakanlık bugüne kadar eşcinsel yurttaşlar için herhangi bir çalışma yürütmediği gibi eşcinsel haklarını savunan hiçbir açıklamada da bulunmadı. Bakan Ayşenur İslam’ın homofobik kampanya sonucu konser iptal edilmesine ne diyeceği merak konusu.

Fotoğraflar: scarpettaphotography.com
Haber: Ömer Akpınar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.