Editörün Seçtikleri

Homofobide U Dönüşü Yapmış ‘8’ Ünlü

Zamanla adeta “aydınlandılar” da mı fikirlerini değiştirdiler, yoksa sadece çağa ayak uydurup göze mi batmak istemiyorlar bilinmez, zamanında homofobik söylemleriyle olay yaratmış insanların nasıl tükürdüğünü yaladığını göreceğiz şimdi. Hazır mıyız??

1 -) Eminem

Lawyers-Reference-Eminem-in-Supreme-Court-Case-News-FDRMX

Bu oğluşumuz neleriyle gündeme gelmedi ki?

Belirli bir kuşağın çocukluğu adeta Eminem’in yalan yanlış, belli olmayan haberleriyle çalkalandı. Peki adı sıklıkla homofobiyle anılan Eminem ne yaptı ki bu kadar olay oldu? Hemen dinletelim efendim; 2000 yılında yazdığı “Criminal” şarkısının sözlerinin bir kısmı;

 Dünyam sivri uçlu bir hançer gibi, onu senin kafana saplayacak, bir *bne veya lez olup olmadığın fark etmez, veya eşcinsel, çift cinsiyetli ya da gay, pantolon ya da elbise, *bnelerden nefret etmek mi ? Cevabım “evet”

giphy

Ama tarihler 2010’u gösterdiğinde karşımızda bambaşka bir Eminem vardı;

Eğer iki insan birbirlerini seviyorlarsa bundan bize ne? Eğer istiyorlarsa, bence herkes eşit bir şekilde sefil olma hakkına sahip!

Genel trende ayak mı uydurdu yoksa gerçekten dürüst mü bilemiyoruz tabi ki.

2 -) Tracy Morgan

the-truck-driver-who-allegedly-caused-the-accident-leaving-tracy-morgan-critically-injured-had-dozed-off-1078x516@2x

2011 yılında bir performansı sırasında oğlunun “gay bir şekilde” konuştuğunu göreceğine, oğlunun ölümünü tercih edeceğini söyleyerek, homofobisinin ne derece hastalık seviyesine ulaştığını bizi dehşete bırakarak göstermişti.

giphy (1)

Gelen tepkiler sonucunda hızla özür dileyen Morgan, daha sonrasında Russel Simmons’un da yardımıyla New York’taki evsiz eşcinsel gençler için oluşturulmuş bir yardıma katıldı.

Umalım bu yapmacık gözüken yardım faaliyeti kalbini biraz da olsa yumuşatabilmiştir.

3 -) Alec Baldwin

1920x1080_alec-baldwin-actor-hollywood

Bu kuzumuz da 2013 yılında bir gazeteciye eşcinsellikle alakalı bir söylemde bulunduğu için MSNBC’den kovulmuştu. Olayın hemen ardından yüz seksen derece dönerek söylediklerinin kimsenin cinsel yönelimiyle ilgili olmadığını ve tamamen o gazeteciye duyduğu sinirden dolayı sarf ettiğini iddia etti ve ekledi;

“Ben ki homofobiye karşı savaşan bir insanım, herkesten özür dilerim!”

( Çok duygusal değil mi :’) (!) )

Peki, yedik mi? Bilemedim… 

giphy

4 -) 50 Cent

DB3F8AF56B6A2A3E9FA0270EF1277A2B

2010 yılında, daha Twitter’ın hayatımıza kök saldığı ilk yıllarda, şöyle bir tweet atmıştı kendisi “Eğer 25 yaşını geçmiş bir erkeksen ve vajina ‘yemiyorsan’ git ve kendini öldür, dünya çok daha güzel bir yer olur”

giphy

İki yıl sonra evlilik eşitliğini savunduğunu açıkladı…

5 -) Mitt Romney

NATIONAL HARBOR, MD - MARCH 15: Former Republican presidential candidate and former Massachusetts Governor Mitt Romney delivers remarks during the second day of the 40th annual Conservative Political Action Conference (CPAC) March 15, 2013 in National Harbor, Maryland. The American conservative Union held its annual conference in the suburb of Washington, DC, to rally conservatives and generate ideas. (Photo by Alex Wong/Getty Images)

Kendisini en iyi Obama ile başkanlık savaşı verirken hatırlıyoruz. Ama Amerika’da konu daha çok, sosyal sıkıntılara geldiğindeki dönekliği ile bilinir.

Kendisi son zamanlarda bu konudaki kalın kafasını yontabilmiş gibi gözüküyor, ama bakalım ne kadar böyle devam edecek?

6 -) Hillary Clinton

hillary-clinton-2

Clinton, Obama’dan “LGBT destekçisi Başkan” bayrağını almak konusunda fazla istekliydi. Başkanlık yarışı boyunca LGBT bireyler, kampanyasının büyük bir kısmını oluşturmuştu. Ama bir zamanlar kendisi bu kadar tatlı ve iyi kalpli değildi, ki eşi Bill Clinton’ın döneminde geçirilen ve evliliğin tanımını mutlak suretle “bir erkek ve bir kadın” arasında yapılabileceğini içeren yasayı desteklediğini her fırsatta dile getirmişti.

giphy

Oy için rotasını değiştirmiş olsa da son pişmanlık fayda etmedi. 

7 -) Chris Brown

chris-brown-wallpaper-5

2013 yılında kendisini yine tutamamış ve “o gay pisliğine ilgi duymuyorum” diye haykırarak bir erkeğin yüzüne yumruk atmıştı. İlginçtir ki, aynı sene “aşk suç değildir, eşcinsel ya da heteroseksüel, kimi sevmek istiyorsan onu sev, nefreti burada bitirelim” diye tweet atmıştı.

giphy

Biraz kafası karışık galiba yavrucağın… 

8 -) Blake Shelton

maxresdefault

O Ses Amerika’dan “gel bana, gel bana” parmak işaretleriyle sevdiğimiz ve Hadise O Ses Türkiye’de ne kadar başarısızsa, onun da o kadar başarılı olduğunu bildiğimiz biricik jüri üyemizdi kendisi.

2011 yılında Shania Twain’ın “Any Man of Mine” şarkısını revize ederek “arkama dokunmaya çalışacak her adam dövülecek, kanayacak” şeklinde tweetlemişti. Bu tweetten sonra homofobik olduğu söylentileri dolanmaya başlamıştı. Tweetin hızla yayılmasından sonra ne demek istediğinin yanlış anlaşıldığı, sadece şaka yapmak istediğini belirterek özür dilemişti. Aslında insanlarla uğraşmayı seven birisi olduğu düşünülürse ben paramı şaka olduğuna yatırırdım açıkçası.

Son yıllarda ise kendisi Westboro Baptist Church  adıyla bilinen, ve eşcinsellerin cenazelerini anti-eşcinsel evlilik protestoları ve gösterileriyle baltalayan iğrenç bir topluluğa karşı çıkışlarıyla biliniyor.

OK_Jel_AnaBanner

Yorum Yaz